środa, styczeń 22, 2025
czwartek, 19 styczeń 2012 15:43

Etapy i rodzaje recyklingu

Telewizja, radio Internet, gazety- wszystkie media promują ekologiczny styl życia. Wiąże się z tym recykling. Wyjaśniamy, co to jest, oraz z czym to się je. Od dzisiaj każdy z nas może stać się kologicznym ekspertem.

 

Recykling dzieli sie poszczególne etapy:
1. Sortowanie  - polega na rozdzieleniu różnych rodzajów odpadów.
2. Rozdrabnianie - odpady gromadzone w pojemnikach do zbiórki selektywnej są zazwyczaj w formie nieprzydatnej do bezpośredniego przetwórstwa. Rozdrobnienie odpadów ułatwia ich transport.
3. Mycie - odpady ze szkła i tworzyw sztucznych są z reguły zanieczyszczone i wymagają mycia. Po myciu konieczne jest odwirowanie i osuszenie odpadów.
4. Wytłaczanie - stanowi zasadniczy element linii technologicznej recyklingu mechanicznego. W tym etapie wytwarzany jest produkt końcowy.
5. Pozostałe - w linii recyklingu powinny znajdować się także elementy towarzyszące takie, jak transportery, cyklony oraz silosy, które spełniają funkcje magazynowe i homogenizujące odpady. Dodatkowo mogą występować specyficzne urządzenia pomocnicze: krystalizatory czy aglomeraty.

Możemy wyróżnić TRZY rodzaje recyklingu:
1. Ponowne zastosowanie - powtarzające się zastosowanie materiału lub produktu w tym samym celu (np. bieżnikowanie opon, butelki na wymianę)
2. Dalsze zastosowanie - użycie odpadów do nowych zastosowań po odpowiedniej przeróbce fizycznej, chemicznej lub biologicznej (np. granulacja zużytych tworzyw sztucznych i opon, gdzie granulat jest stosowany jako wypełniacz w materiałach budowlanych
3. Ponowne zużytkowanie - odzyskiwanie odpadów chemicznych ze śmieci i ponowne wprowadzenie ich do produkcji (np. użycie wraków samochodowych w stalowniach)

Istnieje jeszcze inny podział recyklingu - ze względu na specyfikę technologi. Wyróżnić możemy TRZY rodzaje (metody) recyklingu:
1. Materiałowy
2. Surowcowy
3. Energetyczny

Metoda RECYKLINGU MATERIAŁOWEGO (mechanicznego) - najbardziej preferowana forma recyklingu. Polega na ponownym przetwarzaniu odpadów w produkt o wartości użytkowej. Zazwyczaj jest to wyrób o innym przeznaczeniu niż pierwotny. Odpowiedni dobór kompozycji pozwala na przetwórstwo materiałów wtórnych z dużą wydajnością przy dobrej jakości wyrobów. Ta metoda jest technologicznie prosta.

Metoda RECYKLINGU SUROWCOWEGO (chemicznego) - polega na odzyskiwaniu surowców użytych do produkcji danego wyrobu. Surowce mogą być ponownie wykorzystane do wytworzenia pełnowartościowych tworzyw, a odpady powstałe w wyniku tej metody mogą stanowić domieszkę do paliw i smarów. Podstawową zaletą tej metody jest możliwość przeróbki tworzyw bez uprzedniej ich segregacji.

Metoda RECYKLINGU ENERGETYCZNEGO (spalania z odzyskiem energii) - polega na częściowym odzyskaniu energii, zużytej na wytworzenie wyrobów, które znajduj

Więcej w tej kategorii: « Recykling Czym są elektrośmieci? »