wtorek, styczeń 21, 2025
poniedziałek, 17 czerwiec 2013 12:40

Europejskie bezpieczeństwo jądrowe

Temat energii jądrowej jest nadal uważany za kontrowersyjny. Mimo upływu wielu lat, ludziom nadal elektrownia jądrowa kojarzy się z tym, co wydarzyło się w Czarnobylu. Czas zmienić tą postawę i przestać się bać tego rodzaju energii, która okazuje się być bardzo wydajna i wbrew pozorom ekologiczna.

Według danych podanych przez Komisję Europejską, elektrownie jądrowe wytwarzają około 30% energii elektrycznej na obszarze całej Unii Europejskiej. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę strach niektórych społeczeństw, liczba ta może wydawać się całkiem spora. Co więcej – szacuje się, że obecnie istnieją 132 reaktory jądrowe, działające w czternastu krajach członkowskich UE. Warto, aby również inne zaczęły korzystać z tej metody pozyskiwania energii.

Unia Europejska współcześnie zapewnia całkowite bezpieczeństwo i zrównoważone wykorzystanie energii jądrowej. W jaki sposób? Dzięki traktatowi Euratom, który dba o wysokie standardy bezpieczeństwa, jak również ochronę.

Jednak to nie jedyne działania Unii – aby maksymalnie zmniejszyć zagrożenia, związane z wykorzystywaniem atomu, UE szczególnie dba o trzy kwestie:
Po pierwsze o bezpieczeństwo w trakcie eksploatacji instalacji jądrowych. Jest to nie tylko dbałość o jak najlepszy stan techniczny powstałych elektrowni, ale również troska o tworzenie zabezpieczeń, mających chronić najbliższą okolicę przed promieniowaniem jądrowym. W skład tych działań wchodzi także dbałość o odpowiednią utylizację odpadów radioaktywnych.

Po drugie UE dba o zabezpieczenia jądrowe, które mają zapobiec sytuacji, w której materiały jądrowe będą wykorzystywane niezgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.

Po trzecie Komisja pragnie zapewnić bezpieczeństwo od strony ochrony fizycznej materiałów jądrowych i instalacji przed ewentualnym wykorzystaniem ich przez siły wroga.

Media