czwartek, listopad 21, 2024
poniedziałek, 02 lipiec 2012 14:19

Industriada 2012: Moc odkrywania z Discovery Channel

Trzecia edycja Industriady zakończona. 30 czerwca w święcie Szlaku Zabytków Techniki uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski. W czterech miastach leżących na industrialnym szlaku – Chorzowie, Gliwicach, Częstochowie i Zabrzu, obok zabytków wieku żelaza, węgla i pary, powstały miasteczka Discovery Channel, które okazały się jedną z największych atrakcji tegorocznego festiwalu.
Oprócz doskonałej zabawy w miasteczkach Discovery od godz. 12.00 do godz. 20.00 trwała przyjazna rywalizacja między czterema miastami.

Podobnie jak przed rokiem uczestnicy Industriady, którzy zapragnęli udowodnić, że to właśnie ich rodzinne miasto jest źródłem Pozytywnej Energii i zasługuje na nagrodę - Złoty Kwant, musieli przejść przez specjalne bramki znajdujące się w miasteczkach Discovery Channel. Stan rywalizacji można było na bieżąco śledzić na stronie internetowej www.wyniki.industriada.pl.  

W tym roku rywalizacja była jeszcze bardziej zacięta niż w poprzednim. Do samego końca nie było wiadomo, które z miast otrzyma niezwykłą nagrodę. Ostatecznie wygrała Częstochowa, wyprzedzając zaledwie o 94 głosy zwycięzcę sprzed roku – Zabrze. Trzecie miejsce przypadło Gliwicom, a czwarte zajął Chorzów.

Po zakończeniu rywalizacji nastąpiło uroczyste przekazanie statuetki Złotego Kwanta. Z rąk Tomasza Stemplewskiego, dyrektora wydziału promocji w urzędzie marszałkowskim województwa śląskiego odebrał ją Bartłomiej Sabat - Wiceprzewodniczący Rady Miasta Częstochowy.

Oprócz rywalizacji, zwiedzający miasteczka Discovery Channel mogli poczuć, na czym polega moc odkrywania naukowych tajemnic, osiągnięć techniki, czy sekretów iluzji. W eksperymentach z generatorem Van der Graffa, ferrocieczami, ciekłym azotem i suchym lodem, mogli wziąć udział wszyscy odwiedzający miasteczka Discovery przy szybie „Prezydent” w Chorzowie oraz teren historycznej radiostacji w Gliwicach.

Uczestnicy z zaangażowaniem przeprowadzali doświadczenia oglądane w programach „Pogromcy mitów”. Wbijali gwoździe za pomocą zamrożonego banana, nadmuchiwali olbrzymie bańki mydlane, które nie pękały i bawili się wrzucając miętówki do butelek z gazowanym napojem, co skutkowało efektownym wyrzutem piany.

Odwiedzający chorzowską kopalnię mogli też uczestniczyć w zawodach strzeleckich z użyciem starodawnych maszyn oblężniczych: balisty i skorpiona, zaś gości kopalni Guido w Zabrzu czekało spotkanie z arcydziełem mechaniki – motocyklem zbudowanym przez Paula Teutula Jr. znanego z Discovery Channel. Maszynę z silnikiem w kształcie serca bohater serialu „Amerykański chopper” stworzył specjalnie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dużą popularnością cieszyły się też pokazy zorganizowane na placu Biegańskiego w Częstochowie. Występujący tam iluzjonista zdradził sporo z pilnie strzeżonych tajemnic swojego fachu. Uczestnicy Industriady dowiedzieli się między innymi, ile królików mieści się w kapeluszu oraz na czym polega tajemna sztuka odgadywania kart. Mogli też spróbować swoich sił w… chodzeniu po wodzie.

Sobotnie Święto Szlaku Zabytków Techniki zakończyło się sukcesem.  Świadczy o nim nie tylko wzrastająca z roku na rok liczba uczestników, ale i wspaniała atmosfera, panująca wśród osób odwiedzających imprezę. Organizatorzy liczą, że już za rok ich liczba będzie jeszcze większa i już planują nowe atrakcje.