niedziela, grudzień 22, 2024
wtorek, 28 czerwiec 2011 19:21

"Muzyka na Szczytach" powraca w 2011 roku

W dniach 17-24 września w Zakopanem odbędzie się 3. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na szczytach". Plakat i linię graficzną tegorocznego festiwalu zaprojektował wybitny polski grafik, współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu, Waldemar Świerzy.
Na uczczenie 80 urodzin tego artysty, w dniach 5 – 18 lipca i 13 – 26 września na ul. Krupówki w Zakopanem

Międzynarodową imprezę rozpocznie światowej sławy brytyjski zespół wokalny The King's Singers. Festiwal gościć będzie także znakomitego pianistę rosyjskiego, zwycięzcę XIII Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i finalistę ostatniego Konkursu Chopinowskiego – Mirosława Kultyszewa oraz wybitną japońską skrzypaczkę Mayuko Kamio. Odbędą się także dwa koncerty poświęcone sławnym muzykom związanym z Podhalem – zmarłemu niedawno wielkiemu kompozytorowi Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, który przewodniczył Komitetowi Honorowemu Festiwalu "Muzyka na Szczytach" od początku jego istnienia oraz wybitnemu dyrygentowi, pedagogowi i kompozytorowi Stanisławowi Wisłockiemu w 90. rocznicę jego urodzin.

„Festiwal Muzyka na Szczytach odbędzie się już po raz trzeci. Jesteśmy dumni, że co roku rośnie jego jego ranga, a udział w nim potwierdzają światowej klasy artyści” powiedział Tadeusz Deszkiewicz, członek zarządu Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza. „Tegoroczna oprawa graficzna festiwalu, zaprojektowana przez mistrza plakatu, Waldemara Świerzego, idealnie oddaje ideę przyświecającą Stowarzyszeniu imienia Mieczysława Karłowicza. Zależy nam, aby kultura wysoka, z jakiej niegdyś słynął ten region, znowu się tutaj osiedliła i żeby dostęp do niej mieli wszyscy, zarówno mieszkańcy, turyści oraz artyści poszukujący inspiracji.”

Festiwalowe koncerty poza Zakopanem odbywać się będą w Bukowinie Tatrzańskiej, Nowym Targu i Szczawnicy, gdzie będzie miało miejsce jedno z wydarzeń festiwalu 2011 – widowisko poetycko-baletowe Igora Strawińskiego „Historia Żołnierza” z tekstem Charlesa Ferdynanda Ramuz. Do wykonania powyższego dzieła organizatorzy zaprosili dyrygenta Jean-Luc Tingaud oraz aktorów Oliviera Balazuc i Vladimira Serre.

Koncertom towarzyszyć będą wystawy poświęcone m.in. Henrykowi  M. Góreckiemu, Stanisławowi Wisłockiemu oraz plenerowa wystawa muzycznych plakatów Waldemara Świerzego, w 80. rocznicę jego urodzin.