1. Powolne ruchy
Moim pierwszym zaleceniem dla każdego, kto filmuje dronem, jest brak pośpiechu. Powolny ruch jest bardziej kinowy i daje widzowi wrażenie, że kręcisz z większej platformy, takiej jak helikopter. Podświadomie zwiększa to wartość ujęcia i sprawia, że ujęcie wydaje się bardziej kontrolowane i wykonane.
Upewnij się także, że łatwo poruszasz się po wskaźnikach sterowania na pilocie. Używaj stopniowych ruchów i pamiętaj, aby powoli przyspieszać i zwalniać; w przeciwnym razie potrząśniesz kamerą, wykonując szybsze ruchy, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia zniekształceń lub efektów "galaretki" na zdjęciu.
Zaplanuj i wizualizuj jak najwięcej swoich zdjęć z powietrza, jak możesz. Zalecam zbadanie lokalizacji swojego filmowania przed sesją, abyś mógł uwzględnić ograniczenia tego obszaru. Wiedza o tym, czego będziesz potrzebować z wyprzedzeniem, pomoże również zoptymalizować czas pracy drona, dzięki czemu nie natrafisz na sytuację, w której brakuje ci zdjęcia, którego naprawdę potrzebujesz, ponieważ baterie padły.
2. Użyj dwóch osi ruchu
Naśladuj produkcje o dużym budżecie, które widzisz w filmach, które zazwyczaj mają dwie osie ruchu w tym samym czasie. Przykładem byłoby latanie do tyłu i do dołu w tym samym czasie, w płynnym, stałym tempie.
3. Nietypowe ruchy
Ruchy na boki również dobrze się sprawdzają, jeśli chodzi o pokazywanie krajobrazów z innej perspektywy. Ponieważ większość pejzaży jest pokazana na filmach z lotu ptaka z dronem poruszającym się tylko do przodu lub do tyłu, ruchy na boki mogą okazać się trafione. Może to być skuteczny sposób na ujawnienie czegoś nietypowego.
4. Orbita
Orbity można osiągnąć, ustawiając dźwignię dronu w prawo lub w lewo, a także pociągając kij w przeciwną stronę (kontrolka odchylenia to zazwyczaj gałka kontrolna po lewej stronie kontrolera, która kontroluje obrót drona).
5. Strzały przelotowe
Zdjęcia przelotowe mogą być dość kinowe, ale będą najbardziej ryzykowne, ponieważ będziesz prawdopodobnie polegać tylko na ekranie kontrolera w celu nawigacji po dronie. Nie warto z tego korzystać, jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności pilotażowych. Może to odwrócić uwagę publiczność, sprawiając, że bardziej będą się zastanawiać nad ryzykiem ujęcia, zamiast podziwiać kinematografię.
6. Ruchy głowicą gimbalową
Możesz także spróbować ruchów głowicą gimbalową, aby dodać nowy wymiar do swoich ujęć. Dzięki temu można uzyskać do trzech osi połączonego ruchu. Zalecane jest latanie do przodu i przechylanie przegubu w górę, aby odsłonić krajobraz.
7. Paralaksa
Dodaj głębi do swoich scen z lotu ptaka, korzystając z ekstremalnych efektów paralaksy, często z drzewami lub strukturami bliżej drona, co pomaga wizualnie pomóc widzowi, jak duży jest otaczający krajobraz.
Kluczem do niesamowitych ujęć z dronów jest przede wszystkim ćwiczenie, ćwiczenie, i jeszcze raz ćwiczenie, aby mieć pewność, że każdy ruch jest płynny i kontrolowany.
Artykuł opracowany przy pomocy ekspertów z dron.aveos.pl