Rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci następuje już od najmłodszych lat – to wtedy jego zdolności rozwijają się najszybciej. Jedną z najlepszych inwestycji będzie wtedy czytanie książek, które potrafi nawet u maluszków rozwijać pamięć, stymuluje rozwój mowy oraz dodatkowo daje poczucie bezpieczeństwa.
Jak zacząć kontakt ze słowem?
Oczywiście, czytanie miesięcznemu bobasowi nie jest potrzebne, ale warto zacząć oswajać go ze słowem – mów do niego jak najczęściej, rób to wyraźnie i powoli, odpowiadaj na dźwięki dziecka, śpiewaj piosenki i kołysanki. Pamiętaj o tym, aby robić to z zaangażowaniem, wyrażając emocje i patrząc na reakcję dziecka, a gdy widzisz rozdrażnienie i znudzenie, przestań.
Gdy maluch zaczyna już wykazywać większe zainteresowanie głosem, raczkuje i siedzi, pomyśl o książeczkach. Na początek świetne będą te wodoodporne czy tekturowe, które prezentują świat wokoło, na przykład kolory, zwierzątka, rośliny, różne zawody. Książka powinna być kolorowa z interesującymi obrazkami, które wzbudzą zainteresowanie małego czytelnika – na szczęście nie ma problemu z ich zakupem, ponieważ w księgarniach jest ich bardzo dużo. Gdy dziecko będzie starsze, możesz wybrać książki ze swojego dzieciństwa, baśnie czy też komiksy, które są uwielbiane przez dzieci. Jest w czym przebierać, gdy chodzi o literaturę dziecięcą.
Oczywiście, to jeszcze nie wszystko, ponieważ warto postawić na inne odmiany kultury na przykład mogą być to spektakle dla dzieci w Warszawie, gdzie działa wiele teatrów przeznaczonych dla maluchów już od pierwszego roku życia. Organizowane są także specjalne wejścia do filharmonii dla dzieci, można wybrać się do muzeum przyjaznego dla dziecka czy też zwiedzać ciekawe zabytki i poznawać ich historię. Możliwości są naprawdę nieograniczone, a kontakt z kulturą wcale nie musi wiązać się z wysokimi kosztami – dla chcącego to nic trudnego!