niedziela, grudzień 22, 2024
wtorek, 27 lipiec 2010 18:14

Discovery Historia zaprasza na Koronację Królewską do Gniezna

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski jest miejscem szczególnym, gdyż właśnie stąd wywodzi się idea polskiej państwowości. Według zapisów średniowiecznych, już w X wieku Gniezno było najistotniejszym ośrodkiem władzy związanym z rodem Piastów.

Gniezno będąc Stolicą Państwa stało się ośrodkiem władzy świeckiej i biskupiej to miejsce koronacji pięciu królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysława II i Wacława II.
Na bazie niewątpliwego potencjału historycznego i kulturowego powstała w 2000 roku idea stworzenia świeckiej  imprezy cyklicznej pod nazwą „Spotkania z historią”. Przez lata ulegała wielu modyfikacjom i stale poszerzała swoją ofertę i rozmach. W 2009 roku podjęto decyzję o wprowadzeniu do jej programu elementów inscenizacyjnych i teatralnych, skupiających się na koronacjach pierwszych królów polskich właśnie w Gnieźnie.
Podobnie jak w roku ubiegłym widowisko odbędzie się u podnóża Katedry na Placu św. Wojciecha. Mieszkańcy Gniezna i turyści będą mieli niecodzienną okazję wybrania się w podróż do przeszłości. Bogaty program, którego tematem przewodnim jest koronacja księcia Bolesława Chrobrego na króla oraz wizyta cesarza Ottona III przypomni o wiodącej roli Gniezna w początkowych okresach historii Polski. Przybywającą do obozowiska ludność zabawi muzyka i tancerze. Można będzie podpatrzeć przy pracy mincerzy, zielarzy, rymarzy, bednarzy i wielu innych dawnych rzemieślników, skorzystać z porad wiedźmy, która przepowie przyszłości z kamyków runicznych, a także przymierzyć stroje w średniowiecznej przymierzalni.

W dniach 31 lipca – 1 sierpnia odbędzie się widowisko plenerowe Koronacja Królewska w Gnieźnie na Placu św. Wojciecha.

PROGRAM IMPREZY:

DZIEŃ I - sobota

Pierwszy dzień rozpocznie IV Turniej Łuczniczy „O Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu” zorganizowany w Dolinie Pojednania.
*  Turniej jest turniejem otwartym. Uczestnikiem/uczestniczką może być osoba, która ukończyła 16 lat i została zgłoszona jako uczestnik, zarówno Gnieźnieńskich Spotkań z Historią jak i Turnieju Łuczniczego.
*  Uczestnicy turnieju występują obowiązkowo w strojach "z epoki" tj. XIII-XV w.
*  Ufundowana przez Prezydenta Królewskiego Miasta Gniezna nagroda: Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu jest równowartością sumy 3.500,- PLN i stanowi jedyną nagrodę w Turnieju.
Po zakończeniu rywalizacji, o godzinie 13:00 ulicami miasta przejdzie historyczny korowód na plac, gdzie odbędzie się reszta uroczystości.

 

Życie w średniowiecznej osadzie:

-   Pokazy dawnych rzemiosł i uzbrojenia
-   Prezentacja codziennych zajęć i spędzania wolnego czasu
-   Ważenie strawy
-   Przejażdżki wozem i konno
-   Średniowieczny plac zabaw

14:00       -     „Siedem prób wtajemniczenia młodego woja” – zabawy dla najmłodszych
15:00       -      Bitwa w obronie Wzgórza Lecha
15:30       -      Pokaz garbowania skóry
16:00       -      Gry i zabawy dla gawiedzi
16:30       -      Turniej wojów o mlecz (eliminacje)
17:30       -      „Z sokołami na łowy” – pokaz sokolnictwa
18:00       -      Pokazy rycerstwa konnego – pasowanie na rycerza
19:00       -      Koncert muzyki dawnej
19:30       -      Warsztat tkania krajek i hafciarstwa
20:00       -      INSCENIZACJA „ZJAZD GNIEŹNIEŃSKI”
20:30       -      Pokaz Ognia


DZIEŃ II – niedziela

10:00–17:00   -    Prezentacja kramów kupieckich
10:00         -       Garncarstwo wykonywanie wczesnośredniowiecznej ceramiki oraz toczenie  naczyń na kole wolnoobrotowym
10:30         -       Koncert muzyki dawnej
11:00         -       Pokaz szyków bojowych
12:00         -       Koronacja króla – blok zajęć dla dzieci
12:30         -       W średniowiecznej kuźni - kucie miecza i topora
13:00         -       Turniej wojów o miecz ( rozstrzygnięcie)
14:00         -       Targ niewolników – rytuał wyzwolenia niewolnika
15:00         -       Koncert muzyki dawnej
15:30         -       Odparcie najazdu saskiego
16:00         -       INSCENIZACJA „KORONACJA KRÓLEWSKA”

Kanał Discovery Historia, który jest partnerem przedsięwzięcia, realizując jedno ze swoich głównych haseł „Bądź z nami tam, gdzie tworzyła się historia” przygotuje specjalny pokaz najnowszych produkcji filmowych kanału. Na najmłodszych gości Discovery, ponownie jak w roku ubiegłym, czekać będą liczne konkursy sprawnościowe, rysunkowe i historyczne z cennymi nagrodami.

Organizatorzy Urząd Miejski w Gnieźnie, Miejski Ośrodek Kultury, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Discovery Historia zapraszają do wzięcia udziału w dwudniowych spotkaniach z historią wojów, białogłowy, rzemieślników i łuczników w strojach historycznych i wszystkich innych pasjonatów historii.