czwartek, listopad 21, 2024
środa, 12 grudzień 2012 15:28

Zimowy świat Cyrku Korona

W trakcie trwania sezonu cyrkowego, Korona odwiedza blisko 200 polskich miast, prezentując około 230 spektakli. Jest to największy cyrk w naszym kraju, który współpracuje z najlepszymi artystami, choreografami i reżyserami z całego świata. Od marca do listopada, cyrk jeździ po Polsce, żeby dostarczać widzowi niezapomniane przeżycia i pozytywne wrażenia.

Ciekawostką jest natomiast, jak wygląda życie cyrkowej rodziny w okresie zimowym.

Zimowa kwatera Cyrku Korona mieści się w podwarszawskich Kaliszkach, w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej. Miejsce to jest oazą spokoju i ciszy. Na tym terenie znajduje się stajnia i  wybiegi dla zwierząt. W  roku 2012 największą atrakcją cyrku były jedyne w Polsce, białe lwy. Korona to jedyny cyrk w naszym kraju i jeden z nielicznych w Europie, który posiada na terenie swojej bazy  krytą, zimową arenę do ćwiczeń. Odbywają się na niej treningi ze zwierzętami i przygotowywanie nowych choreografii. Zima oznacza dla artystów okres kiedy gasną światła reflektorów i nie słychać już oklasków widzów. Jest to czas ciężkiej pracy, którą trzeba wykonywać, aby spełniać swoje marzenia. O swojej pasji oraz życiu w cyrku opowiedział nam finalista programu „Mam Talent”, Piotr „Snake” Wąsik:

-"Moja przygoda z cyrkiem zaczęła się już w dzieciństwie. Pochodzę z rodziny, w której nigdy nie było tradycji cyrkowych i nikt nie miał podobnych zdolności. Zakochałem się w cyrku, w jego niezwykłości, nadzwyczajnych umiejętnościach artystów, kolorowych światłach, namiocie, arenie… W 2001 roku znalazłem się w Państwowej Szkole Sztuki Cyrkowej w Warszawie. Miałem indywidualny, przyspieszony tok nauki. Z Cyrkiem Korona jestem związany już ponad 3 lata. - mówi „Ssnake”

Kiedy kończy się sezon, niektórzy artyści Cyrku Korona wyjeżdżają do cyrków organizujących bożonarodzeniowe przedstawienia, głównie w Niemczech, Francji i Holandii. Inni zaś, są gwiazdami festiwali cyrkowych na zachodzie. Wielu artystów powraca jednak do rodzinnych domów, żeby przygotowywać się do kolejnego sezonu, ulepszać swoje występy i wymyślać nowe, zaskakujące sztuczki. Piotr „Ssnake” Wąsik zdradza nam sekrety swoich przygotowań:

-"Inspiracje podczas przygotowań moich przedstawień czerpię oglądając różnego rodzaju spektakle, występy artystów oraz  filmy. Dopracowywanie numeru trwa kilka miesięcy. Trzeba oprócz trików dobrać muzykę, kostium, makijaż, tak aby wszystko razem komponowało się w jedną spójną całość. Staram się by moje numery miały charakter teatralny"

Zimowy świat Cyrku Korona to nie tylko ciężka praca i próby z artystami, ale także okres poszukiwań artystów na kolejny sezon, ustalanie tematyki przedstawienia, choreografii, kostiumów oraz  dobieranie odpowiedniej muzyki. Wszystko po to, aby sztuka cyrkowa mogła cały czas zaskakiwać widza i pozwalała mu odkryć nieznany, magiczny świat, kreowany przez artystów światowego formatu.