Wyjątkowy film dokumentalny Discovery Channel z okazji 170 rocznicy powstania Pilsner Urquell.
Niezwykła historia i...
Był rok 1838. Mieszkańcy Pilzna oburzeni jakością i smakiem piwa zebrali się na rynku i wylali 36 beczek piwa do rynsztoka. W nadziei na uzyskanie lepszego smaku powierzyli misję opracowania nowej piwnej receptury Josefowi Grollowi, wybitnemu piwowarowi i pasjonatowi piwa. Po kilku latach prac, dokładnie 5 października 1842 r. w czeskim Pilźnie narodziło się pierwsze na świecie złociste piwo – Pilsner Urquell. Groll wykorzystując w procesie produkcji piwa dolną fermentację stworzył pierwowzór współczesnego piwa typu pilzner. Tak rozpoczęła się niezwykła historia Pilsnera. W kolejnych latach Pilsner zyskiwał swój współczesny charakter. W 1859 r. oryginalną nazwę zmieniono na Pilsner Urquell, co oznacza „Pilsner z Oryginalnego Źródła”. 11 lat później Pilsner Urquell dotarł do Ameryki stając się tam jednym z najbardziej znanych piw. Dziś po wielu latach od rozlania pierwszej beczki Pilsnera, można cieszyć się nim w 50 krajach na całym świecie. Rok temu produkcja tego znakomitego piwa wróciła też do oryginalnego źródła - do browaru w czeskim Pilźnie.
... liczne legendy, tajemniczy składnik i wyjątkowe osobowości.
Pilsner Urquell to nie tylko niezwykła historia powstania pierwszego jasnego piwa na świecie. To także liczne legendy związane z założeniem Pilzna i rozwojem browarnictwa. To historia Josefa Grolla, twórcy Pilsnera, ale też jego twardej i awanturniczej natury, która sprawiła, że już rok po stworzeniu Pilsnera musiał opuścić Pilzno. A także niezwykły sekretny składnik, znany dziś jako Pilsner H, czyli rzadki pojedynczy szczep drożdży, zapewniający unikatowy smak piwa. W ten niezwykły świat można zanurzyć się od 15 sierpnia, zasiadając wygodnie w fotelu, obowiązkowo ze szklanką Pilsnera w dłoni i włączając Discovery Channel.
Charyzmatyczny przewodnik
Przewodnikiem po niezwykłym świecie Pilsnera został Robert „Oz” Clarke. Oz rozpoczął swoją karierę jako aktor i śpiewak, występując na deskach Królewskiego Towarzystwa Szekspirowskiego i Teatru Narodowego. W czasie swoich największych sukcesów teatralnych został zaproszony do nowo utworzonego English Wine Tasting Team’u. Niedługo potem zaczął publikować teksty w Sunday Express, stając się pierwszym recenzentem wina na łamach tej gazety. Jego niezwykła wiedza i pasja szybko została zauważone i wkrótce został korespondentem w The Daily Telegraph. W 1982 r. Clarke wygrał World Wine Tasting Championship. Pozwoliło mu to na ugruntowanie swojej pozycji znawcy i pasjonata win. Oz zaczął pojawiać się w licznych programach radiowych i telewizyjnych, takich jak Food and Drink, który ukazywał się na BBC od 1982 do 2001 roku. Sondaż przeprowadzony w 2008 r. pokazał, że jest on najbardziej rozpoznawalnym kiperem wina w Wielkiej Brytanii. Clarke jest również autorem książek o winie, w tym bestsellerowej Bordeaux. Jego zamiłowanie do Bourdeaux zostało docenione przez Rząd Francji, który przyznał mu Officier de l’Ordre du Mérite Agricole.
Film wyreżyserował Michael Davies. Jako reżyser zadebiutował w 1998 r. filmem In Love with Elizabeth. W 2009 r. zrealizował produkcję Oz and James Drink to Britain, będącą hołdem dla brytyjskiego i irlandzkiego piwa i wina.
„Od razu pokochałem ten projekt i to z dwóch powodów. Pilsner Urquell był pierwszym piwem, w którego smaku, się zakochałem. Kiedy byłem studentem pracowałem w kuchni jednej z restauracji. To była ciężka praca, ciągle było gorąco. Stąd każdego wieczoru dostawałem ogromną butelkę Pilsner Urquell. Pamiętam, że piwo było zimne, orzeźwiające i przepyszne - to smak, którego nigdy nie zapomnę. Byłem niezwykle uradowany, gdy podczas pracy nad filmem odkryłem, że jego smak zupełnie się nie zmienił przypominając mi, że pilsner jest moim ulubionym piwem. Drugim powodem mojej radości była ponowna możliwość pracy z Oz’em, z którym współpracowałem podczas serii ‘Oz and James Drink to Britain’” – wspomina Michael Davies, reżyser filmu.
Emisja premierowego odcinka dokumentu o marce Pilsner Urquell odbyła się 15. sierpnia, na Discovery Channel. Film emitowany będzie do końca września.
Więcej informacji na www.pilsner.pl i na www.discoverychannel.pl/pilsnerurquell