poniedziałek, grudzień 30, 2024
piątek, 06 lipiec 2012 13:56

Nowy, wspanialszy świat. Odkrycia, które odmienią przyszłość

Czy możliwe jest pokonanie raka? Albo odkrycie niewyczerpalnego źródła energii? Jak wydrzeć naturze sekret nieśmiertelności? Czy uda się rozwikłać tajemnicę początków wszechświata? Odpowiedzi na te pytania nie zaprzątają już głów niepoprawnych marzycieli. Dziś próbują na nie odpowiedzieć najwybitniejsi naukowcy z całego świata. I nie są dalecy od rozwiązania tych fascynujących zagadek. W świat naukowej utopii, która na naszych oczach staje się rzeczywistością, wprowadzi widzów nowego serialu Discovery Science sławny fizyk, profesor Stephen Hawking.  

„Przyszłość według Hawkinga” to opowieść o badaniach i wynalazkach, które już za kilka lat mogą całkowicie zmienić otaczającą nas rzeczywistość. Niektóre z nich pomogą uprościć życie, jak samochód, w którym kierowcę zastąpi komputer albo sztuczny szkielet, wspierający człowieka w pracach wymagających największego wysiłku. Inne poprawią nasze bezpieczeństwo, na przykład system Reality mining, analizujący ryzykowne zachowania z pomocą danych, pozyskanych z tysięcy kart kredytowych i logujących się do sieci komórek. Jednak od najważniejszych z nich zależy los całej ludzkości. To badania nad mogącymi wywołać pandemię wirusami, nad sposobami leczenia śmiertelnych chorób i źródłami pozyskiwania taniej, niewyczerpalnej i przyjaznej dla środowiska energii. Jak stwierdza jeden z naukowców prowadzących w San Francisco badania nad fuzją termojądrową, ich sukces całkowicie zmieniłby świat: „Tysiące megawatów prądu można by uzyskać z jednego litra morskiej wody. Skończyłyby się wojny o ropę naftową i zanieczyszczanie środowiska gazami cieplarnianymi. Energia byłaby tania i dostępna dla wszystkich”.  Utopia? A może przyszłość świata za kilkadziesiąt lat!?

Gośćmi programu będą najwybitniejsi naukowcy oraz znane osobistości, od lat zajmujące się popularyzacją nauki. Profesor Richard Dawkins odwiedzi laboratoria, w których prowadzone są przełomowe prace nad modyfikacją kodu DNA i tworzą się podstawy nowych dziedzin nauki: optogenetyki i biologii syntetycznej. Słynny podróżnik i dziennikarz David Attenborough pokaże, jak wyspecjalizowane pracownie naukowe walczą o zachowanie dla potomności genomu ginących gatunków. Steven Hawking odwiedzi zaś Elona Muska, milionera i założyciela SpaceX  ̶  firmy, która dokonała przełomu w dziedzinie komercyjnych lotów w kosmos. Musk to człowiek nowej epoki, wcielający technologiczne utopie w życie. Majątek zarobiony na systemie internetowych przelewów PayPal biznesmen inwestuje teraz w masową produkcję samochodów elektrycznych marki Tesla.

Znani dziennikarze i naukowcy w każdym z pięciu odcinków „Przyszłości według Hawkinga” zabiorą widzów do prawdziwych sanktuariów współczesnej nauki. Odwiedzimy obserwatorium z największym na świecie teleskopem, najgłębiej położone laboratorium, służące do badania neutrin, z bliska przyjrzymy się miejscu, w którym dokonywana jest kontrolowana reakcja termojądrowa. Nowy program Discovery Science to pozycja obowiązkowa dla każdego, kogo fascynuje współczesna nauka. Zainteresuje wszystkich, którzy pragną poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania, jakie zadaje sobie współczesny człowiek.

Przyszłość według Hawkinga (ang. Brave New World with Stephen Hawking)
Premiera: w środę, 11 lipca, o godzinie 21.30 na kanale Discovery Science
Emisja kolejnych odcinków: środy, o godzinie 21.30