Pomimo braku części zamiennych, narzędzi oraz instrukcji obsługi (!), które poszły na dno wraz z okrętem, Bravo November spisał się znakomicie. W czasie całej operacji przewiózł 1500 żołnierzy, blisko stu rannych i ponad 550 ton ładunku. Brał udział w najbardziej ryzykownych, kluczowych dla powodzenia operacji misjach – ratując rozbitków z zatopionych okrętów, dowożąc zaopatrzenie na linię frontu i przerzucając w rejon walk oddziały wojsk specjalnych. Podczas jednej z misji, w trakcie zamieci śnieżnej, maszyna niespodziewanie uderzyła w powierzchnię oceanu. Mimo że do wnętrza śmigłowca wlało się mnóstwo lodowatej wody, załoga zdołała poderwać go w górę. Wraz z emerytowanym pilotem Chinooka, Andym Lawlessem, widzowie ponownie odwiedzą Falklandy. Z dramatycznych opowieści uczestnika walk o zamorski archipelag przebija niezwykła więź, jaka po trzydziestu latach nadal łączy lotnika z jego maszyną.
Dziś za sterami Chinooka zasiada kolejne pokolenie pilotów. Porucznik Ian Fortune opowie o przebiegu służby Bravo November w Afganistanie. W czasie dramatycznej akcji bojowej w prowincji Helmand został postrzelony w głowę, mimo to udało mu się bezpiecznie sprowadzić podziurawiony kulami helikopter na lądowisko. Za tę misję został odznaczony Distinguished Flying Cross, jednym z najwyższych brytyjskich medali wojskowych. Ekipa programu odwiedzi też zakłady Boeinga w Filadelfii, w których trwa modernizacja 30-letniego helikoptera. Dzięki pracy inżynierów wiekowa maszyna zostanie dostosowana do standardów pola walki XXI wieku i otrzyma nowe, potężne silniki.
Chinook - latający kolos zaciekawi każdego fana militariów i wszystkich zainteresowanych historią wojskowości. Widzowie będą mogli poczuć na własnej skórze wibracje, wzbudzane przez ogromne wirniki helikoptera i zobaczyć, z jaką łatwością unosi on w powietrze kilkunastotonowy czołg. Prowadzący program Mike Brewer opowie własną historię, związaną z legendarnym śmigłowcem. Był na pokładzie Bravo November podczas kręcenia materiału w Afganistanie, kiedy maszyna znalazła się pod ostrzałem nieprzyjaciela.
FAKTY:
- Pierwszy śmigłowiec typu CH-47 Chinook wzniósł się w powietrze w 1961 roku. Do dziś zbudowano blisko 1200 maszyn tego typu. Produkcja trwa nadal.
- Helikoptery Chinook używają armie 16 krajów świata: amerykańska, brytyjska, japońska, grecka, a nawet... irańska. Zdobyczne maszyny przez ponad trzydzieści lat wykorzystywali też lotnicy Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
- Śmigłowiec zbudowany jest w unikalnym układzie dwuwirnikowym. Łączna moc jego silników to 7500 koni mechanicznych.
- Prędkość maksymalna helikoptera wynosi 295 km/h. W chwili powstania był to najszybszy helikopter na świecie.
- Maszyna może przewieźć ponad 10 ton ładunku. Na jej pokładzie standardowo mieści się 55 żołnierzy, jednak podczas wojny wietnamskiej helikopterem przewożono nawet 140 rannych.
- W czasie wojny o Falklandy dwóch śmigłowców CH-47 używała również armia argentyńska. Jeden został zniszczony, drugi zdobyli Brytyjczycy. Posłużył jako magazyn części zamiennych dla Bravo November.
- Konstrukcja Chinooka wywodzi się z modelu H-21 Shawnee z 1949 roku H-21, zwanego „Latającym bananem”. To dzieło pochodzącego z Polski Franka Piaseckiego, słynnego amerykańskiego projektanta helikopterów.
Chinook – latający kolos (ang. Falklands Hero: Bravo November)
Premiera: w poniedziałek, 4 czerwca, o godzinie 21.30 na kanale Discovery World
Emisja kolejnego odcinka: 11 czerwca, o godz. 21.30