W kolejnym odcinku widzowie przekonają się, że zupełnie inaczej sytuacja wygląda w największej metropolii świata – Tokio. W miejscu, gdzie wymyślane są najbardziej zaawansowane nowinki elektroniczne i techniczne, śmieci traktowane są jak swoiste bogactwo naturalne. Sprawnie funkcjonuje proces recyklingu, ale nawet te odpady, których nie można ponownie wykorzystać, są zagospodarowywane. Służą m.in. jako budulec… uroczych morskich wysepek.
Jednak śmieci przez wieki stwarzały problemy związane nie tylko z ich przetwarzaniem. W Jerozolimie, którą co roku odwiedzają miliony pielgrzymów z całego świata, kwestia sprzątania odpadów często wystawia na próbę, i tak już napięte, relacje między mieszkającymi w świętym mieście muzułmanami, katolikami i żydami. Za to w Bombaju wysypiska stały się „miejscem pracy” dla ponad miliona mieszkańców – utrzymują się oni z tego, co znajdą w hałdach odpadów.
Człowiek produkuje nawet jeden kilogram śmieci dziennie. Do tego trzeba doliczyć odpady wytwarzane przez handel oraz przemysł – na każdą tonę śmieci z gospodarstw domowych przypada sześć ton takich odpadów. Co robią największe miasta świata, by pozbyć się niechcianych nieczystości? Odpowiedź już w maju w programie „Śmieciopolis” na kanale Discovery World.
Śmieciopolis (ang. Trashopolis 2)
Premiera: w środę, 2 maja, o godz. 21.30 na kanale Discovery World
Emisja kolejnych odcinków: środy, o godz. 21.30