26-odcinkowa seria daje szansę poczucia się niczym bohaterowie filmu Tima Burtona, którzy wygrali bilety do fabryki czekolady Willy’ego Wonki. Z tym że widzowie będą mieli szansę odwiedzić nie jeden, lecz ponad 100 zakładów produkcyjnych w Kanadzie. Należących zarówno do takich gigantów rynkowych jak Danone czy PepsiCo, ale także będących małymi rodzinnymi biznesami, prowadzonymi nieprzerwanie od kilku pokoleń.
W przypadku każdego produktu zostanie przedstawiony cały proces jego powstawania. Od skompletowania podstawowych składników, poprzez kolejne etapy przetwarzania – z użyciem wymyślnych maszyn lub ludzkich rąk – aż po złożenie w magazynie finalnego, gotowego i zapakowanego do sprzedaży towaru. Mieszanie, siekanie, przesiewanie, faszerowanie, zamrażanie, gotowanie, zawijanie, pasteryzowanie, rafinowanie. Widoku tych i wielu innych czynności na pewno nie zabraknie w programie „Fabryki smaku”. Oprócz odkrycia tajników produkcji, pojawią się w nim ponadto ciekawostki na temat historii i ewolucji niektórych smakołyków, a niekiedy i ich znaczenia w kulturze – wystarczy wspomnieć tu o puszce zupki warzywnej firmy Campbell i pop-artowych dziełach Andy’ego Warhola.
Bardzo prawdopodobne, że po poznaniu tajemnic produkcji niektórych produktów spożywczych wielu widzów-konsumentów już nigdy nie spojrzy na nie tak samo. Weźmy dla przykładu tzw. paluszki krabowe, które… nie zawierają w sobie ani grama mięsa tych morskich skorupiaków. W istocie ich bazę stanowią starte na pastę białe ryby (surimi), zmieszane z mączką ziemniaczaną, mrożonymi jajkami (bez skorupek), wodą, cukrem oraz naturalnymi aromatami. Z kolei charakterystyczny czerwony kolor otoczki paluszków to wynik zastosowania specjalnej farby spożywczej. Podobnych zaskoczeń w programie będzie znacznie więcej.
„Fabryki smaku” na Discovery Science to doskonały – nomen omen – przepis na poznanie historii i sposobu produkcji od A do Z ponad 100 produktów żywnościowych, które często goszczą na naszych stołach. Smacznego oglądania!
Fabryki smaku
(ang. Food Factory)
Premiera: w czwartek, 21 marca, o godz. 21.30 na kanale Discovery Science
Emisja kolejnych odcinków: czwartki, o godz. 21.30 i 22.00