Widzowie dowiedzą się z niego o okolicznościach kontrowersyjnych eksperymentów i badań, które wymknęły się ich pomysłodawcom spod kontroli. Poznają także sylwetki genialnych naukowców, którzy przekroczyli wszelkie granice moralne i zasady etyki zawodowej, postępując w myśl zasady „cel uświęca środki”.
Wśród nich znalazł się np. biolog Robert E. Cornish, którego nie bez przyczyny nazwano „Doktorem Frankensteinem”. Twierdził on bowiem, że w pewnych okolicznościach istniała możliwość „wskrzeszenia” zmarłej osoby. A wszystko dzięki odpowiedniej mieszance adrenaliny i wybranych środków farmakologicznych. Ofiarami jego „zabaw w Boga” padły głównie psy. Choć znalazł się też pewien śmiałek reprezentujący gatunek homo sapiens, który w ręce Cornisha był gotów oddać swoje życie (a raczej śmierć, gdyż był to więzień oczekujący na zgładzenie). Do eksperymentu, którego nie powstydziłby się sam bohater powieści Mary Shelley, jednak nigdy nie doszło. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie padnie w programie.
Na miejsce w szerokiej galerii niesławnych naukowców zapracowali sobie także Egas Moniz i Ewen Cameron. Ten pierwszy był przekonany, że najlepszym sposobem leczenia chorób psychicznych była… lobotomia. Mimo że większość osób, które zostały jej poddane, umarła lub zamieniła się w przysłowiowe warzywa, portugalski neurochirurg otrzymał za badania nad tą metodą… Nagrodę Nobla! Z kolei Cameron był jednym z filarów ściśle tajnego projektu CIA o kryptonimie MK-ULTRA, którego celem było opracowanie metod kontroli ludzkiego umysłu. Aby to osiągnąć, naukowcy nie wahali się sięgać po narkotyki, tortury i hipnozę.
W programie także m.in. kulisy eksperymentu więziennego Philipa Zimbardo, historia dentysty, który do zbombardowania Japonii postanowił wykorzystać nietoperze, a także piosenka, która rzekomo doprowadziła do samobójstwa 18 osób. W podróż po mrocznych zakamarkach świata nauki zabierze widzów John Noble. Ten australijski aktor wcielił się w postać Denethora II we „Władcy pierścieni”. Natomiast w serialu s-f „Fringe: Na granicy światów” zagrał ekscentrycznego naukowca Waltera Bishopa. Odpowiednia osoba w odpowiednim miejscu? Jak najbardziej.
"Mroczna strona nauki” na Discovery Science to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą poznać prawdę o szokujących, czasami przez dekady ukrywanych przed opinią publiczną epizodach z historii badań naukowych.
Mroczna strona nauki (ang. Dark Matters: Twisted But True 2)
Premiera: w środę, 31 października, o godz. 22.30 na kanale Discovery Science
Emisja kolejnych odcinków: środy o godz. 22.30