niedziela, grudzień 22, 2024
wtorek, 23 maj 2023 11:57

Co grozi za potrącenie pieszego?

Co grozi za potrącenie pieszego? Co grozi za potrącenie pieszego?

Potrącenie pieszego to jeden z najczęstszych wypadków drogowych zdarzających się na polskich drogach. W 2022 roku Komenda Główna Policji odnotowała aż 4 762 wypadki z udziałem osób pieszych, co więcej, zdecydowana ich większość spowodowana była z winy kierującego pojazdem. Jakie konsekwencje grożą za potrącenie pieszego? Wyjaśniamy poniżej.

Potrącenie pieszego - podstawa prawna

Kodeks karny bardzo szczegółowo określa konsekwencje płynące z potrącenia pieszego. Podstawowym zapisem jest artykuł 177 Kodeksu karnego, według którego „Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Co więcej, zgodnie z paragrafem 2. § 2. “Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”

Warto jednak wiedzieć, że istnieją również inne zapisy, na które sąd może się powołać, a w przypadku każdego z nich konsekwencje mogą różnić się w zależności od wielu czynników. Dobrą decyzją będzie konsultacja prawna z doświadczonym w tym zakresie prawnikiem. Więcej o konsekwencjach wypadku z potrąceniem pieszego znajdziesz tu: https://adwokatspiewak.pl/potracenie-pieszego/

Kim jest pieszy?

Znając podstawy prawne dotyczące potrącenia, warto również wyjaśnić, kim jest pieszy. Zgodnie z definicją zawartą w artykule 1. Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym jest to osoba, znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami. Za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

Od czego zależy wymiar kary za potrącenie pieszego?

Na wymiar kary składa się wiele czynników. Pierwszym i najważniejszym z nich jest  trwałość uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego. W przypadku gdy rozstrój zdrowia nie trwa dłużej niż 7 dni, to kierowca w ogóle nie będzie odpowiadał karnie. O ile nie doszło do bardzo poważnych obrażeń na poszkodowanym oraz jeśli kierowca nie dopuścił się rażącego naruszenia praw kodeksu drogowego, sąd może wydać wyrok w zawieszeniu. 

Inne czynniki wpływające na wymiar kary to:

  • zachowanie pieszego i stopień jego winy za wypadek,
  • zachowanie sprawcy, czyli kwestia przestrzegania przepisów, stosowania zasady ostrożności i ograniczonego zaufania, dostosowanie jazdy do warunków na drodze (pogody, stanu jezdni, otoczenia, zachowania innych uczestników ruchu),
  • stan trzeźwości w czasie wypadku,
  • czy sprawca był już wcześniej karany, 
  • czy wezwało się pomoc, czy uciekło z miejsca wypadku,
  • stan techniczny auta.

Kara za potrącenie pieszego a kierowca w stanie nietrzeźwym

Najbardziej dotkliwe konsekwencje spotkają sprawcę wypadku, który podczas jego spowodowania znajdował się pod wpływem środków odurzających – alkoholu lub narkotyków.

Potrącenie pieszego - jakie konsekwencje grożą

  1. Jeśli nietrzeźwy sprawca spowoduje obrażenia niestanowiące ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do 4,5 lat. 
  2. Jeżeli konsekwencją wypadku będzie śmierć pieszego lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, to zgodnie z przepisami sąd może zastosować zaostrzenie ustawowego wymiaru kary. Minimalna kara w takim wypadku to 2 lata, maksymalna 12 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd musi zarządzić zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.
  3. Sprawca poniesie też konsekwencje finansowe. Będzie on musiał zwrócić w całości wszelkie wypłacone poszkodowanemu odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC. Sąd orzeka także świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Wysokość takiego świadczenia wynosi od 10 000 do 60 000 złotych.