czwartek, listopad 21, 2024
środa, 09 czerwiec 2010 22:14

Z chrapaniem do dentysty?

Chrapanie to poważna dolegliwość, dotykająca coraz więcej ludzi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – zarówno społeczne, jak i zdrowotne. Niewiele osób wie, że w walce z chrapaniem pomocna może okazać się wizyta u stomatologa.
Z chrapaniem do dentysty?

Chrapanie powstaje z powodu drgania wiotkiej części gardła, przede wszystkim podniebienia miękkiego i języczka. Podczas snu mięśnie podniebienia rozluźniają się, a gdy ciało ułożone jest w pozycji na plecach- język zapada się do tyłu, usta otwierają się, co powoduje zwężenie przestrzeni gardła. W takiej sytuacji wdychane powietrze z trudem przedostaje się do płuc i wprawia w drganie część gardła, czego efektem jest właśnie charakterystyczny dźwięk.

Przyczyn występowania chrapania jest kilka. To m.in. zatkany nos, skrzywienie przegrody nosowej, powiększenie migdałków, języczka, nasady języka, nadwaga, głęboki zgryz, niedorozwinięta żuchwa, stosowanie środków nasennych, zażywanie alkoholu przed snem.

Groźny bezdech

Chrapanie nie tylko zakłóca sen innych – w podobnej sytuacji jest osoba dotknięta dolegliwością. Często powtarzającego się chrapania nie należy lekceważyć – może się bowiem okazać, że jest to symptom poważnej w skutkach choroby – bezdechu sennego. Bezdech to przerwa w oddychaniu trwająca minimum 10 sekund. Jeśli w ciągu nocy pojawia się ponad trzydziestokrotnie, mówimy o bezdechu sennym. Ten może skutkować niedotlenieniem organizmu, które w krótkiej perspektywie powoduje zmęczenie, zaburzenia koncentracji, senność, a zbagatelizowane – poważniejsze choroby, np. nadciśnienie.

Aparat pomoże?

Jedną z zachowawczych metod przeciwdziałania chrapaniu i bezdechowi sennemu jest indywidualnie dopasowany aparat ortodontyczny. Skuteczność osiąga głównie w przypadku pacjentów z łagodnym lub średniozaawansowanym chrapaniem czy bezdechem sennym.
- Zasada działania aparatu ortodontycznego jest bardzo prosta – tłumaczy lek. stom. Iwona Gnach-Olejniczak z kliniki stomatologicznej Unident Union Dental Spa - Specjalnie zaprojektowane urządzenie wysuwa żuchwę i język do przodu, dzięki czemu rozszerzają się drogi oddechowe i możliwe jest swobodne oddychanie.
Przed rozpoczęciem leczenia ww. aparatem, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem rodzinnym i specjalistą zajmującym się zaburzeniami snu aby zdiagnozować, nazwać problem i zalecić odpowiednie leczenie.

Inne metody

Jedną z popularniejszych metod zachowawczych w przypadku bezdechu jest zastosowanie urządzenia CPAP, które otwiera drogi oddechowe poprzez wtłaczane pod ciśnieniem powietrze. Często jednak nie jest zbyt komfortowe w użytkowaniu – może powodować m.in. suchość błon śluzowych, podrażnienia skóry w miejscach przylegania maski czy trudności z zaśnięciem z powodu hałasu pracującej pompy. Nie można mu natomiast odmówić skuteczności – w przypadku regularnego i sumiennego stosowania organizm jest odpowiednio dotleniony i  przespanie spokojnie całej nocy jest na wyciągnięcie ręki.

Jeśli zachowawcze metody nie przynoszą pożądanych rezultatów ostatecznym rozwiązaniem może być zabieg chirurgiczny. W zależności od przyczyny bezdechu - może dotyczyć nosa, górnej lub dolnej części gardła albo wszystkich tych obszarów naraz.

Firmy z różnych branż prześcigają się we wprowadzaniu na rynek produktów mających skutecznie leczyć chrapanie i bezdech. Poduszki, materace, krople, plastry czy tabletki – apteczne półki wręcz uginają się od nowości. Jednak zamiast wypróbowywać kolejny „cudowny” sposób, lepiej udać się do lekarza, który raz na zawsze określi przyczyny dolegliwości i zaleci odpowiedni plan leczenia.