Biurko wkracza do salonu
Zachowując proste zasady – biurko możemy postawić w dowolnym pomieszczeniu naszego mieszkania. Przede wszystkim należy pamiętać, że przestrzeń, którą na to przeznaczymy powinna być większa niż wymiary samego mebla. Obok niego muszą znaleźć się przecież krzesło oraz dodatkowe półki i szuflady. Kiedy wiemy już jaki metraż należy wygospodarować, przechodzimy do trudniejszego etapu prac – które pomieszczenie wybrać? Oczywiście możemy ustawić biurko w korytarzu, ale biorąc pod uwagę fakt, że jest to miejsce przechodnie pewnie przeszkadzalibyśmy innym domownikom, a oni nam. - Myśląc o pokoju dziennym, pamiętajmy, że jest to serce mieszkania - w nim panuje największy gwar oraz toczy się życie domu - podpowiada Olga Koźlik, ekspert ds. wyposażenia wnętrz, współpracująca z firmą Moll – Taka lokalizacja okaże się dobrym rozwiązaniem, jeśli na nasz kącik komputerowy przeznaczymy najbardziej ustronną część salonu. Od wspólnej przestrzeni możemy oddzielić się parawanem lub innym wyższym meblem. Przy opcji „salon” mamy ułatwione zadanie, gdy będziemy chcieli całą rodziną porozmawiać przez Internet lub podzielić się z domownikami ciekawostką znalezioną w sieci.
Kolejną możliwością jest sypialnia - wariant, który sprawdzi się u osób wykorzystujących biurko jako swoje miejsce pracy. Sypialnia to najspokojniejsze miejsce w domu, dzięki czemu łatwo będzie można się skupić i wyciszyć. Jedyny problem z ulokowaniem biurka w tym miejscu pojawi się, gdy zapracowani zapomnimy, że zapalone światło oraz stukanie klawiszy klawiatury będzie przeszkadzać partnerowi we śnie. Tutaj również warto spróbować delikatnie oddzielić się od reszty pomieszczenia np. drewnianą roletą, która wytłumi oświetlenie biurka. W zestawieniu biurko- sypialnia trzeba zachować umiar.
Sztuczne, czy naturalne
Przy planowaniu ustawienia biurka nie należy zapominać o oświetleniu - bardzo istotnym dla higieny pracy i zdrowia naszych oczu elemencie. Najkorzystniejsze jest światło naturalne, dlatego ważne jest, aby biurko znajdowało się jak najbliżej okna. Pamiętajmy jednak o dwóch zasadach związanych z komfortem pracy przy komputerze. Po pierwsze nie stawiajmy biurka tyłem do okna, ponieważ promienie słoneczne będą się odbijały w monitorze. Umieszczenie go bezpośrednio pod oknem również nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ kontrast między naturalnym światłem, a tym płynącym z obrazu będzie nam utrudniał pracę i niepotrzebnie męczył wzrok. A przecież bliskość okna powinna nam pomagać w chwilach, gdy będziemy chcieli dać odpocząć oczom. Wystarczy, że oderwiemy wtedy spojrzenie od tego, na czym dłuższy czas skupiamy uwagę i popatrzymy przez kilka sekund w dal. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie ustawienie biurka prostopadle do okna. W ciągu dnia starajmy się jak najdłużej korzystać z wpadających do pokoju promieni słonecznych. Natomiast jesienią, gdy coraz szybciej zapada zmrok pomagajmy sobie dobrze dobranym sztucznym oświetleniem. Do pracy przy biurku najlepiej nadają się lampy o ruchomych stelażach i przegubach, które zapewniają elastyczną regulację padania światła. Ponadto ważna jest tonacja barwna żarówek. Najbardziej sprzyjająca naszemu wzrokowi i koncentracji jest kolorystyka niebieskawa – najbliższa naturalnemu światłu.
Wtopić się w tło
W aranżacji wnętrz, jedną z podstawowych zasad jest spójność stylów. Wybierając odpowiednie miejsce dla biurka również nie możemy zapominać o ogólnym wystroju naszegomieszkania. W przypadku małych pomieszczeń, które pełnią często wiele, różnych funkcji warto pomyśleć o mobilnym zestawie biurowym. - W sytuacji kiedy salon jest jednocześnie pokojem gościnnym, jadalnią, a nierzadko biurem, wygodnym rozwiązaniem mogą okazać się meble na kółkach- mówi Olga Koźlik ekspert ds. wyposażenia wnętrz, współpracująca z firmą Moll - W ten sposób wszystkie dodatkowe półki i szuflady będziemy mogli wsunąć pod biurko lub zupełnie usunąć z pokoju - dodaje. Pamiętajmy również, aby nie przesadzać z dodatkowym dekorowaniem strefy biurowej. Tutaj powinna panować zasada im mniej, tym lepiej. Unikajmy niepotrzebnych „rozpraszaczy”, które zagracają przestrzeń i utrudniają skupienie uwagi. Przemyślane zaplanowanie miejsca, gdzie będzie stało biurko ułatwi nam pracę i uprzyjemni rozrywkę, a ponadto będzie współgrało z naszym domowym otoczeniem.