Proces wytwarzania produktu (urządzenia elektronicznego)
Zarówno w przypadku prostych urządzeń, jak i zaawansowanego sprzętu elektronicznego, proces wytwarzania produktu wygląda podobnie, ale niektóre etapy da się zrealizować szybciej, nad innymi trzeba się mocniej pochylić. Klient oczekuje, że każde zakupione przez niego urządzenie elektroniczne będzie estetyczne, trwałe i funkcjonalne na tyle, na ile zapewnia producent. Taki efekt da się osiągnąć, integrując fazy projektowania i wytwarzania produktu.
Projektowanie urządzeń elektronicznych zawsze powinno odbywać się z uwzględnieniem wymagań klienta i specyfikacji urządzenia elektronicznego. Na opracowanie takiej specyfikacji warto poświęcić więcej czasu, co pozwoli na wyeliminowanie błędów na dalszych etapach wytwarzania produktu. Na tym etapie możliwe jest dalsze wprowadzanie innowacji, dzięki którym projektowane urządzenie elektroniczne zyskuje nową jakość. Pomysł na elektronikę sukcesywnie nabiera kształtów.
W procesie wytwarzania produktu nie można pominąć wzornictwa przemysłowego. Nie chodzi przecież o to, by wprowadzić na rynek produkt, który stanie się jednym z wielu zwyczajnych urządzeń. Produkt powinien się wyróżniać, wywoływać pozytywne wrażenia, a tym samym zwiększać satysfakcję klienta. Wyprodukowanie prototypu pozwoli na wyciągnięcie wniosków i wprowadzenie ewentualnych poprawek przed przystąpieniem do produkcji seryjnej.
Projektowanie urządzeń elektronicznych a proces wdrożenia
Urządzenie elektroniczne od chwili opracowania projektu do momentu wdrożenia przechodzi wiele testów, które pozwalają stwierdzić, czy projekt zrealizowano zgodnie z założeniami i czy założenia te były słuszne. Dzięki testom możliwe jest także opracowanie dokumentacji dla klienta, w tym instrukcji obsługi i odpowiedzi na pytania, które mogą się pojawić w trakcie użytkowania produktu. Dopiero gdy wszelkie kwestie towarzyszące procesowi projektowania i wytwarzania elektroniki zostaną rozwiązane, możliwe jest wdrożenie urządzenia elektronicznego.