Na rynku nadal dostępne są klasyczne telefony przeznaczone dla mniej wymagających użytkowników, jednak rynek został już zdobyty przez multimedialne smartfony, pełniące funkcje: aparatu cyfrowego, kamery, dysku przenośnego, przeglądarki WWW, odtwarzacza muzyki, filmów czy radia. Użytkownicy najczęściej wykorzystują je do przeglądania internetu, a za sprawą specjalnie przygotowanych aplikacji również do korzystania z konta bankowego, internetowych zakupów czy też komunikacji ze znajomymi. Telefon stał się więc urządzeniem bardzo osobistym, które niestety przez pośpiech, a także nasze niedbalstwo (np. pozostawianie zapisanego hasła i danych do logowania) jest wystawione na wiele niebezpieczeństw, a tym samym nieprzyjemnych dla nas konsekwencji.
Zwiększająca się liczba aplikacji mobilnych służących do wykonywania czynności finansowych niesie ze sobą ogromne niebezpieczeństwo. Istnieje wiele aplikacji, dzięki którym po jednorazowym wprowadzeniu danych karty kredytowej możemy automatycznie robić zakupy za pomocą jednego kliknięcia, a hasło potwierdzające transakcję dostarczane jest sms-em na naszego smartfona. Rozwiązanie to jest niezwykle wygodne, ale niewylogowanie z konta na portalu aukcyjnym lub serwisie zakupów grupowych może być dla nas bardzo bolesne w przypadku utraty telefonu. Potencjalny złodziej lub przypadkowy znalazca, który zechce wykorzystać nasze konta może stać się przyczyną naszych wielu kłopotów, pośród których najbardziej odczuwalne są straty finansowe. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa zawsze warto wylogować się ze wszystkich aplikacji, które wykorzystują dane bankowe, a także skrzynki e-mail, do której przypisane są nasze loginy. Jest to bardzo ważne, gdyż odzyskanie hasła lub loginu za pomocą dostępu do poczty e-mail na smartfonie jest niezwykle szybkie i proste. Stąd wylogowanie się z konta pocztowego po sprawdzeniu otrzymanych wiadomości powinno stać się naszym nawykiem.
Co zrobić w przypadku gdy stracimy smartfona? Zdecydowanie powinniśmy zacząć od zablokowania karty SIM u naszego operatora telefonicznego. Jeśli mamy podejrzenie, że telefon został skradziony, należy to natychmiast zgłosić na najbliższym posterunku Policji. W tym przypadku należy mieć przygotowany numer IMEI, który możemy znaleźć w umowie z operatorem lub na pudełku aparatu telefonicznego. Po trzecie, jeśli wiemy, że często korzystaliśmy z różnego rodzaju aplikacji, które umożliwiają przeprowadzanie transakcji bankowych oraz komunikację z naszymi bliskimi, to warto za pomocą komputera zmienić dane do logowania. Jeśli nie wylogowaliśmy się z aplikacji na naszym telefonie, to w momencie zmiany hasła, wszystkie trwające sesje zostaną automatycznie wylogowane. Niestety w przypadku zgubienia lub kradzieży smartfona liczy się czas, jednak przejście przez wszystkie powyżej wymienione kroki może zająć nawet kilka godzin. Nie często przecież mamy możliwość natychmiastowego zgłoszenia sprawy na Policję lub do operatora komórkowego, a będąc poza domem dostęp do komputera może być mocno ograniczony.
Na rynku dostępne są rozwiązania, które umożliwiają szybką i efektywną reakcję. Jednym z nich jest usługa mySafety Bezpieczny Telefon, która umożliwia natychmiastowe zablokowanie karty SIM oraz samego telefonu poprzez unikalny numer IMEI. Wystarczy z innego aparatu zadzwonić pod całodobowy, bezpłatny numer alarmowy mySafety. Dzięki hologramowi, który umieszczamy na obudowie aparatu, możliwe jest jego szybkie odzyskanie. Hologram zawiera precyzyjną informację dla znalazcy, który za pomoc w odnalezieniu telefonu otrzymuje od mySafety nagrodę pieniężną. Stanowi to dodatkową motywację do zwrócenia i tak już zablokowanego telefonu. Tego typu zabezpieczenie telefonu na wypadek jego utraty działa z każdym typem aparatu, dzięki temu niezależnie czy jesteśmy użytkownikiem klasycznego telefonu komórkowego czy też nowoczesnego smartfona możemy zabezpieczyć swoje dane, a także pieniądze przed defraudacją.
W trosce o dodatkowe zabezpieczenie telefonów oraz tabletów, mySafety rozszerzyło usługę mySafety Bezpieczny Telefon o specjalną aplikację lokalizująco-blokująca, która zapewnia zdalne blokowanie telefonu i tabletu na poziomie systemu operacyjnego, umożliwia samodzielną blokadę przez użytkownika na stronie internetowej usługi, a następnie geolokalizację na podstawie współrzędnych WiFi/GPS/IP. Do dyspozycji użytkownika pozostaje całodobowe, bezpłatne Centrum Alarmowe pod numerem 800 800 110. Funkcje bazowe zostały poza tym rozszerzone o unikalny e-sticker z indywidualnym ID. Aplikacja chroni nie tylko sam sprzęt, ale również zapisane na nim dane.