czwartek, listopad 21, 2024
czwartek, 10 czerwiec 2010 17:02

Jak wiążemy krawat?

Krawat to coś więcej niż tylko kawałek tkaniny zawiązany wokół szyi. Dobry krawat dodaje mężczyźnie uroku, kiepski może nawet zniszczyć efekt garnituru.

Krawat to swoista ‘ biżuteria ‘ mężczyzny - jest najważniejszym i najbardziej eksponowanym dodatkiem w jego ubiorze. Pozwala on na pokazanie indywidualności męskiego ubioru, gustów, upodobań. Zmieniając jedynie krawat, z łatwością możemy zmienić swój wizerunek i charakter ubrania.
rawat jest symbolem pozycji i powagi. Zarezerwowany głównie dla mężczyn jest sposobem aby wyróżnic sie na tle innych. Przodkiem krawata jest cra­vate, czyli chusta, którą zakładano na szyję i wiązano z przodu. Dopiero w 1924 r., wraz z pojawieniem się przy ubraniu kołnierzy klapowych, powstały cienkie wiązania i wprowadzono znany nam dzisiaj krawat. Sporządzono go z trzech uciętych ze skosu pasów materiału, dzięki czemu krawat zachowuje swoją formę nawet po wielokrotnym wiązaniu.

Krawat jest podstawowym elementem każdego eleganckiego pana, zajmuje on przecież centralne miejsce całej postaci i podświadomie wpływa na nasze samopoczucie. Jest najszybciej zapamiętywanym w podświadomości patrzącego elementem stroju, dlatego istotne jest by był dobrany z zachowaniem zasad ubioru i obowiązujacej mody.
Na ogół krawat powinien być ciemniejszy od koszuli. Jeżeli ubraliśmy koszulę w paski, to lepiej unikać bardzo wzorzystych krawatów, załóżmy wtedy spokojny, raczej jednokolorowy 'zwis'. Ogólnie przyjęta jest zasada: węższy krawat do węższych klap marynarki i na odwrót.

Bardzo ważny jest sposób noszenia krawata. To on decyduje, czy mężczyznę można nazwać eleganckim. Węzeł krawata nie może odstawać od stójki koszuli oraz nie może być zbyt mocno ściśnięty. Wygląda on wówczas nieelegancko i źle świadczy o sposobie przechowywania. Po zdjęciu krawata w domu, powinniśmy go natychmiast rozwiązać. Przechowywany z węzłem, szybciej się niszczy i do tego źle prezentuje pod szyją właściciela. Koniec prawidłowo zawiązanego krawata powinien sięgać paska do spodni, w żadnym wypadku połowy brzucha. Groteskowo wygląda też zbyt długi krawat, którego koniec wystaje spod marynarki dyndając w okolicach rozporka spodni.

żródło:slubnytarg.pl