Czego potrzebuje przyszła mama?
Suplementy diety to porcja niezbędnych dla zdrowia składników (m. in. witamin), których może brakować w codziennej diecie. Sposób odżywiania ma duży wpływ na rozwój płodu, dzieci, związany jest też z długością i jakością życia. Przyszła mama powinna szczególnie zwrócić uwagę na to co i w jakich ilościach jeść.
Od dawna znany jest kwas foliowy, witamina z grupy B, w żywności występuje w postaci folianów. Przyjmowanie go zapobiega wadom wrodzonym u dzieci. Idąc na zakupy powinniśmy wiedzieć, że znajduje się on w warzywach (fasolka, kapusta, szparagi, sałata, kalafior, zielony ogórek, brukselka). Pół szklanki zielonego ogórka dostarcza już wystarczającą ilość dziennego zapotrzebowania na te witaminy.
W owocach występuje w pomarańczach, bananach czy avocado. Najczęściej kobieta w ciąży dodatkowo zażywa kwas foliowy w formie tabletek. Powinno się go stosować z innymi witaminami i minerałami. Żelazo należy przyjmować od 8 tygodnia ciąży. Występuje ono w czerwonym mięsie, fasoli oraz chlebie razowym. Jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek, a ich niedobór może doprowadzić do niedotlenienia organizmu matki, wad wrodzonych dziecka a nawet poronienia.
Kolejnym bardzo cennym składnikiem jest magnez, który chroni przed zbyt wczesnymi skurczami macicy i wpływa na prawidłowy rozwój płodu. Skutkiem jego niedoboru może być zbyt mała masa dziecka, przedwczesny poród. Magnez znajdziemy w pestkach z dyni, słonecznika, szpinaku, migdałach, łososiu, pieczonych ziemniakach ze skórką. Należ pamiętać że jest on wypłukiwany z organizmu poprzez picie dużej ilości kawy, dietę bogatą w tłuszcze i stres.
Wapń wspomaga prawidłowy rozwoju kości dziecka, chroni przed nadciśnieniem ciążowym i przedwczesnym porodem. Nie dostarczanie odpowiedniej ilości wapnia przez ciężarną powoduje zabranie przez płód wapnia z organizmu kobiety, co może bardzo ją osłabić. Dlatego należy spożywać mleko i jego przetwory, ciemne pieczywo i warzywa liściaste. Powinno unikać się jednocześnie serów pleśniowych oraz tłustego mleka.
Jod jest składnikiem mineralnym, bierze udział w produkcji hormonów tarczycy (tyroksyny i trójjodotyroniny), hormony te mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój układu nerwowego i funkcjonowanie mózgu, reagują one na metabolizm, dojrzewanie, wzrost. Jego niedobór może być przyczyną schorzeń związanym z rozwojem dziecka, może powodować wady wrodzone oraz zaburzenia rozwoju psychomotorycznego. Głównym źródłem jodu są ryby i owoce morza.
Co jeszcze?
DHA, najcenniejszy składnik z grupy Omega 3 odpowiedzialny jest za wykształcenie prawidłowego funkcjonowania układu sercowo – naczyniowego, rozwój komórek nerwowych, mózgu oraz dobry wzrok. Znajdziemy go w tłustych rybach takich jak śledzie, łososie czy makrele, dlatego kobieta w ciąży powinna spożywać ryby przynajmniej 2 razy w tygodniu. Kupując ryby należy wiedzieć, że niektóre z nich mogą zawierać śladowe ilości metali ciężkich (np. tuńczyk, rekin), szkodliwych dla rozwoju płodu.
„Dawka DHA powinna być dostarczana do organizmu regularnie i tu rozwiązaniem może być odpowiednia suplementacja diety np. w postaci preparatu dedykowanego kobietom w ciąży vi matkom karmiącym Pregna250 DHA” - mówi dr Małgorzata Gołkowska, neonatolog, pediatra
z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ekspert Verco.
„DHA oprócz wpływu na prawidłowy rozwój mózgu, oczu płodu i niemowląt do 12 miesiąca życia ma szersze działanie. Badania kliniczne wskazują, że odpowiednia ilość DHA w diecie kobiety ciężarnej zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań okołoporodowych oraz poporodowej depresji” – dodaje dr Gołkowska