Groźna próchnica
Próchnica to niewielkie ubytki na powierzchni zębów. Jej przyczyną są bakterie, które rozwijają się na resztkach jedzenia, nieusuniętych podczas szczotkowania zębów. Efektem ich działania są kwasy, które błyskawicznie niszczą szkliwo. Nawet niewielkie ubytki w szkliwie są otwartą bramą dla licznych bakterii, które mogą przeniknąć do zęba, a stamtąd – do całego organizmu.
Próchnica może być długo niewidoczna gołym okiem. Zmian próchniczych, zwłaszcza na tylnych zębach, można po prostu nie zauważyć, dlatego tak istotne są regularne wizyty i sprawdzanie stanu zębów u dentysty. PolKard zatrudnia cały sztab specjalistów, którzy oferują przegląd dentystyczny i natychmiastowe leczenie ubytków. Na centrum.polkard.pl możesz zapoznać się z listą usług stomatologicznych. Zacznij przeciwdziałać próchnicy już teraz – w przeciwnym razie możesz ponieść naprawdę przykre konsekwencje
Próchnica a choroby jamy ustnej i gardła
Jak łatwo się domyślić, bakterie będące przyczyną próchnicy bardzo często powodują inne zmiany w jamie ustnej. W końcu żyją nie tylko na zębach, lecz także na dziąsłach i we wszystkich zakamarkach podniebienia czy policzków. Wszelkiego rodzaju ranki, podrażnienia i zaognienia, mogą być ich bezpośrednią przyczyną. To przez nie często rozwija się zapalenie dziąseł.
Jak się łatwo domyślić – z powodu próchnicy cierpią także migdałki. To one są bramą, która nie przepuszcza bakterii w głąb układu trawiennego lub oddechowego. Dlatego także są najbardziej narażone na ich szkodliwe działanie. Bardzo często u podstaw nawracających zapaleń gardła i angin leżą właśnie bakterie próchnicze. Jeśli zatem tego rodzaju schorzenia często powracają, warto leczyć nie tylko objawy, lecz także przyczyny i po prostu wybrać się do dentysty.
Próchnica – choroba całego organizmu?
Próchnica ma jednak jeszcze szerszy zasięg. Jeśli przez miazgę zęba bakterie wejdą do krwioobiegu, mogą rozprzestrzenić się po całym organizmie. Bóle głowy, zapalenia zatok są często wywoływane właśnie przez próchnicę. Co więcej, mogą wywołać także problemy z oczami i samym oczodołem.
Bakterie próchnicze w najbardziej ponurym scenariuszu mogą wywołać chorobę ogólnoustrojową. Ponieważ wytwarzają dużo toksyn, mogą poważnie uszkodzić trzustkę i wątrobę. Przedostają się także do stawów, powodując doświadczenia bólowe i problemy z poruszaniem się. Toksyny te znacznie zagęszczają krew, wobec czego obciążają serce, zmniejszając jego wydolność i prowadząc do problemów z krążeniem. W najgorszym wypadku mogą mieć nawet skutki śmiertelne, ponieważ zwiększają prawdopodobieństwo zapadnięcia na sepsę.
Dzieje się tak, ponieważ ciągła obecność bakterii w organizmie powoduje rozregulowanie się układu immunologicznego. Zaczyna on gorzej rozpoznawać faktyczne zagrożenie dla organizmu i nie produkuje przeciwciał, które chronią przed innymi bakteriami czy wirusami. Na dodatek może własne komórki zacząć traktować jak wroga i w stosunku do nich wytwarzać antyciała. A to prosta droga do poważnych chorób autoimmunologicznych. W najlepszym razie takie działanie organizmu doprowadzi do utraty odporności. Dlatego ciągłe upadanie na zdrowiu i powtarzające się przeziębienia mogą być pierwszym sygnałem, że próchnica stała się naprawdę poważnym problemem.