środa, styczeń 22, 2025
środa, 21 grudzień 2016 12:20

Zapalenie szyjki macicy – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie szyjki macicy to często spotykana, dość łagodna choroba ginekologiczna. Wywołują ją np. chlamydie, dwoinka rzeżączki, wirus opryszczki lub rzęsistek pochwowy. Schorzenie objawia się upławami, krwawieniami międzymiesiączkowymi i bólem podczas stosunku. Zapalenie szyjki macicy należy leczyć pod kontrolą lekarza – inaczej mogą rozwinąć się groźne powikłania.

 

Przyczyny zapaleń szyjki macicy

Szyjkę macicy wyścielają dwa rodzaje nabłonka: płaski (pokrywa część pochwową szyjki – od strony ścian pochwy) i gruczołowy (powlekający kanał szyjki). Obszar, w którym obydwa nabłonki się spotykają, to tzw. strefa przejściowa – tutaj często dochodzi do zmian nowotworowych – szacuje się, że wychodzi stąd aż 95 proc. raków płaskonabłonkowych szyjki macicy. Ulokowanie strefy zmienia się wraz z wiekiem kobiety – w wieku rozrodczym, w którym najczęściej występują zakażenia intymne, leży na tarczy szyjki macicy, w okolicy ujścia zewnętrznego.

Nabłonek płaski zwykle atakowany jest przez patogeny infekujące pochwę, np. wirusy opryszczki (głównie typu 2) lub rzęsistka pochwowego. Do zakażeń nabłonka gruczołowego natomiast prowadzą chlamydie i dwoinki rzeżączki.

Zapalenie szyjki macicy – objawy i czynniki ryzyka

Uważa się, że do zapaleń szyjki macicy mogą przyczyniać się infekcje intymne, zwłaszcza przewlekłe, źle leczone. Bardziej zagrożone rozwojem choroby są kobiety, które współżyją bez zabezpieczenia, z wieloma partnerami. Do grupy ryzyka należą też dziewczęta, które wcześnie podejmują aktywność seksualną oraz panie, które nie przestrzegają zasad higieny intymnej.

Zapalenie szyjki macicy może nie dawać żadnych objawów – w takiej sytuacji zwykle wykrywa się ją przypadkowo, podczas rutynowej wizyty u ginekologa. W przypadkach objawowych pojawiają się upławy, zaczerwienie, pieczenie i swędzenie okolic intymnych. Wielu pacjentkom doskwiera również ból w trakcie współżycia płciowego.

Jeśli cierpisz z powodu podobnych dolegliwości, jak najszybciej zgłoś się do ginekologa, który przeprowadzi badanie i pobierze materiał na posiew. Na podstawie wyników lekarz postawi ostateczną diagnozę i zaleci właściwe leczenie.

Jak leczy się zapalenie szyjki macicy?

Terapia zależy od czynnika, który wywołał chorobę.

Jeśli zapalenie szyjki macicy rozwinęło się na podłożu zakażenia chlamydialnego, zapewne otrzymasz receptę na chemioterapeutyk – np. na nifuratel, który skutecznie hamuje wzrost Chlamydia trachomatis. Infekcjom tego rodzaju bardzo często towarzyszy zakażenie dwoinką rzeżączki, które wymaga kuracji antybiotykowej.

Terapia zakażenia wirusem HSV bywa trudna, ponieważ nie można zupełnie wyeliminować patogenu z organizmu. Na ogół podaje się leki przeciwwirusowe hamujące namnażanie wirusów. W przypadku rzęsistkowicy pomocne są leki o działaniu przeciwpierwotniakowym, np. nifuratel.

Kiedy dokuczają Ci przykre objawy infekcji intymnych – jak ból, pieczenie, świąd, obrzęki, zaczerwienienie czy upławy – sięgnij po sprawdzony lek. Ulgę przyniesie Ci roztwór chlorowodorku benzydaminy, który służy do przemywania zewnętrznych narządów płciowych. Benzydamina działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antyseptycznie i miejscowo znieczulająco.

lek. med. Robert Makowski 

specjalista ginekolog- położnik