wtorek, grudzień 03, 2024
wtorek, 09 sierpień 2016 16:26

Rzeżączka – choroba, którą trzeba leczyć

Rzeżączka to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołują ją bakterie – dwoinki rzeżączki, czyli gonokoki. Schorzenie objawia się ropnym wyciekiem z cewki moczowej, bólem podczas oddawania moczu i upławami. Jeśli cierpisz z powodu podobnych dolegliwości, zarejestruj się do lekarza. Rzeżączka, choć bardzo zakaźna i niebezpieczna, jest całkowicie uleczalna.

Jak dochodzi do zakażenia?

Za rzeżączkę odpowiadają Neisseria gonorrhoeae. Bakterie, które łączą się w pary (dwoinki). Są bardzo wrażliwe na światło i wysychanie – ciemne, wilgotne środowisko to dla nich doskonałe miejsce do życia.

Rzeżączką można zarazić się przede wszystkim podczas kontaktu seksualnego – nie tylko pochwowego, ale również analnego i oralnego. Do zakażenia czasem dochodzi w trakcie porodu siłami natury. Infekcja przenosi się z mamy na maleństwo i wywołuje ciężkie zapalenie spojówek i rogówki, które może prowadzić nawet do ślepoty. Jednak takie sytuacje zdarzają się rzadko. U maluchów, które przyszły na świat, przeprowadza się zabieg Credégo. Innymi słowy, oczy noworodków zakrapia się 1-procentowym roztworem azotanu srebra i w ten sposób zapobiega rzeżączkowemu zapaleniu spojówek.

Rzeżączkę można i trzeba leczyć!

U mężczyzn rzeżączka na ogół daje wyraźniejsze objawy. Po kilku dniach od zakażenia panowie cierpią z powodu ropnego wycieku z cewki moczowej, pieczenia i bólu w czasie oddawania moczu. U pań dolegliwości są słabsze i pojawiają się nieco później. Mogą wstąpić upławy (zwykle niewielkie), ból w trakcie mikcji i w okolicach podbrzusza.

Jeśli zauważyłaś u siebie podobne, niepokojące symptomy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Rzeżączkę można skutecznie leczyć. Jeżeli jednak zbagatelizujesz objawy, możesz zarazić inne osoby – również najbliższe. Sporo zakażeń gonokokami przebiega bezobjawowo. Mimo to trzeba je leczyć i nie dopuszczać do rozprzestrzeniania się choroby. Poza tym choroba niepoddana terapii, lub leczona nieprawidłowo, często wiąże się z powikłaniami – prowadzi nawet do niepłodności.

Zakażenie wykrywa się przy pomocy badań bakteriologicznych. Najczęściej pobiera się próbkę wydzieliny z pochwy lub cewki moczowej. Jeśli wynik będzie pozytywny, pamiętaj o powiadomieniu wszystkich partnerów seksualnych, z którymi współżyłaś w ciągu ostatnich 3 miesięcy. To bardzo ważne – oni również muszą się przebadać.

Poznaj skuteczne sposoby leczenia

Podstawowe leczenie rzeżączki polega na podawaniu penicyliny. Wiele szczepów gonokoków wykształciło już jednak odporność na ten antybiotyk, dlatego czasem lekarz zaleca inne leki, np. z grupy chinolonów, cefalosporyn. Niektóre powikłania leczy się podczas zabiegów operacyjnych.

Wiesz, że aż u 40 procent kobiet zarażonych rzeżączką doszło też do zakażenia Chlamydia trachomatis? Należy przebadać się również w tym kierunku. Chlamydie można zwalczyć dzięki lekom przeciwdrobnoustrojowym: antybiotykom lub chemioterapeutykom, np. nifuratel wykazuje silne działanie hamujące wzrost Chlamydia trachomatis. Skuteczny lek przyspiesza terapię chorób intymnych i zapobiega ich nawrotom. Poza tym możesz łagodzić przykre objawy chlamydiozy, przemywając zewnętrzne narządy płciowe roztworem chlorowodorku benzydaminy, który działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antyseptycznie i miejscowo znieczulająco. Benzydamina pozwoli Ci zapomnieć o swędzeniu, pieczeniu, bólu, zaczerwienieniu i upławach.

lek. med. Robert Makowski 

specjalista ginekolog- położnik