Skąd się bierze niebieski denim?
Niebieski denim powstaje w trakcie tkania, gdy włókna w kolorze indygo przeplata się z białymi, tworząc w ten sposób charakterystyczny splot o niebieskim kolorze. Tradycyjne metody barwienia zużywają znaczną ilość wody i energii, a produktem ubocznym są ścieki poprodukcyjne o niebieskim zabarwieniu.
Technologia Indigood™
Zmiany klimatyczne i rosnąca potrzeba ograniczenia zużycia wody i energii nie są obojętne marce Wrangler. Naszą odpowiedzią jest Indigood – zrównoważona pod względem ekologicznym technologia barwienia denimu, która znalazła zastosowanie w naszym łańcuchu dostaw. Łączymy długoletnie doświadczenie z przełomowymi innowacjami, by móc zaoferować produkty, do których produkcji zużywa się mniej wody i energii.
Denim barwiony pianą
Indigood™ to najnowsza innowacyjna technologia wykorzystująca pianę w procesie barwienia denimu. Dostrzegając rewolucyjny potencjał tej metody, zapewniliśmy Tech University w Texasie dofinansowanie na wczesnych etapach rozwoju oraz techniczne wsparcie. Wykorzystaliśmy również naszą pozycję jako lidera w branży denimowej, by wprowadzić tę technologię na rynek, i już latem w tym roku będziemy pierwszą marką, która zaproponuje klientom pierwsze jeansy barwione metodą pianową. Farbowanie za pomocą piany diametralnie zmienia sposób, w jaki barwnik jest nakładany na włókna podczas produkcji denimu. Pigment przenoszony jest w pianie, dzięki czemu udało się wyeliminować tradycyjne wodne kadzie oraz kąpiele chemiczne wykorzystywane podczas tradycyjnego barwienia indygo. Barwienie za pomocą piany jest obecnie najbardziej ekologicznym sposobem farbowania denimu.
Główne zalety:
- • Innowacyjny proces farbowania pianą, który nie wykorzystuje wody. 100% redukcji zużycia wody*
- • Brak ścieków poprodukcyjnych
- • Obniżenie zużycia energii o 60% w porównaniu z tradycyjnymi metodami barwienia
- • Obniżenie odpadów o 60%
*nieznaczna ilość wody jest wykorzystywana do czyszczenia urządzeń i sporządzania roztworów
Współpracujemy z tkalniami w Azji i Ameryce Północnej, by wprowadzić tę technologię na szerszą skalę. Denim farbowany pianą nie zrewolucjonizuje łańcucha dostaw jedynie w marce Wrangler.
Będzie przełomową zmianą w całej branży denimowej. Jesteśmy niezwykle podekscytowani, że jako pierwsza marka zaoferujmy denim barwiony w ten sposób, a to, co ekscytuje nas jeszcze bardziej, to fakt, że nie będziemy ostatni.
Indygo i branża denimowa
Zużycie wody oraz powstające w trakcie produkcji ścieki są największym wyzwaniem dla branży denimowej. Począwszy od uprawy bawełny aż po wykańczanie gotowych produktów – jedna para jeansów to setki litrów wody.
Pomimo stopniowych zmian w celu zwiększenia komfortu ubrań i ekologicznej produkcji, przez ponad 150 lat branża denimowa wykazała się jedynie nielicznymi innowacjami o przełomowym wymiarze. Jedną z nich było wynalezienie syntetycznych barwników, dzięki którym tkaniny barwione indygo, jak na przykład denim, weszły do głównego nurtu mody. Niestety, od wprowadzenia syntetycznego indygo w 1897 roku żadna modernizacja nie zrewolucjonizowała przemysłu denimowego. Do teraz.
Wrangler Indigood
Wrangler Indigood
Wrangler Indigood
Wrangler Indigood