Daj odpocząć
Skóra ma znakomite własności higroskopijne. Podczas codziennego użytkowania potrafi wchłonąć do 50 ml wody wydalanej z potem. Podczas odpoczynku dość powoli oddaje tę wodę do otoczenia. Dlatego obuwie użytkowane bez przerwy cały tydzień z przerwami tylko na noc, staje się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów (ciepło, wilgotno i ciemno), kumuluje nieprzyjemne zapachy, traci elastyczność i izolacyjność. Obuwie, które odpoczywa około dobę w warunkach pokojowych, odzyskuje pierwotny kształt, suszy się i wietrzy, co utrudnia rozwój mikroorganizmów, a przede wszystkim jest trwalsze, bo praca skóry wilgotnej bardziej niszczy niż praca skóry suchej.
Primum: non nocere
Korzystając z past i środków do pielęgnacji skór pamiętajmy zawsze, aby wszystko sprawdzić w niewidocznym miejscu i stosować się do wskazówek producenta obuwia oraz zaleceń na produktach. Nie każda pasta nadaje się do każdej skóry.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Zimą i jesienią płaszczyk z impregnatu ochroni obuwie przed niekorzystnymi warunkami panującymi na dworze. Impregnat w sprayu to nie tylko ochrona przed przemoczeniem stóp. To także ochrona samej skóry przed nasiąkaniem brudną wodą. Cykliczne nasiąkanie i schnięcie powoduje systematyczne pozbawianie skóry tkwiących w niej elastycznych wiązań i składników odżywczych.
Grunt to odpowiednie kosmetyki
Każdy materiał wskutek mechanicznego zużycia butów czy czynników atmosferycznych, niszczy się i traci swój pierwotny wygląd. Jest to proces naturalny, któremu nie możemy zapobiec. Jedno jednak możemy na pewno zrobić – odłożyć w czasie moment, w którym trzeba będzie rozstać się z ukochanymi butami. Monika Orlińska, przedstawiciel marki Cocciné, radzi, jak dopasować kosmetyki do materiału obuwia:
• Skóra to bardzo wymagający materiał w kwestii pielęgnacji. Po pierwsze musimy znać typ skóry – gładka (licowa), nubuk czy skóra tłusta. Chłonna czy zamknięta. Istotny jest także kolor.
• Skóra licowa to w istocie wiele rodzajów skór, które różnią się niekiedy zasadniczo właściwościami, chłonnością i wymogami w konserwacji. Zwykłe męskie półbuty lub damskie czarne obuwie najczęściej wystarczy po wyczyszczeniu zapastować tradycyjną pastą lub lekkim kremem z gąbeczką aplikacyjną i wypolerować miękką szmatką. Różne kolory rudości, beżu i brązu, warto zabezpieczać impregnatem regularnie i zacząć jeszcze przed pierwszym użyciem obuwia, aby zmniejszyć podatność na brudzenie się jasnych kolorów. Przydatne będą kolorowe kremy do obuwia, uwaga, tylko takie, które należy polerować.
• Skóra lakierowana potrzebuje kosmetyków, które pomogą jej zachować piękny, błyszczący wygląd. Kosmetyk do zadań specjalnych to spray czyszczący i nabłyszczający.
• Zamsz i nubuk charakteryzują się wyjątkowo piękną i delikatną strukturą. Są jednak jednocześnie bardziej narażone na zabrudzenia i przemoczenie. Po pierwsze niezbędna jest szczoteczka do zamszu i nubuku, po drugie spray odżywczy do zamszu przywróci żywy kolor, na koniec impregnat zabezpieczy przed wodą i kurzem.
• Skóra sztuczna, nazywana też skórą ekologiczną lub ekoskórą potrzebuje środków do skór syntetycznych. Nie używajmy w tym wypadku kosmetyków do obuwia skórzanego. Zwykła szmatka oraz odpowiedni preparat w płynie – to niezbędnik.
Na rynku dostępnych jest ponad 60 kolorów past do obuwia i wiele różnych narzędzi przydatnych w pielęgnacji. Więcej na stronie www.dakoma.com.pl