sobota, listopad 23, 2024
wtorek, 14 czerwiec 2016 13:40

Zatrzymaj wodę i czas

Kwas hialuronowy budzi coraz większe zainteresowanie. Stosowany jest w szeroko pojętej kosmetyce, przy zabiegach medycyny estetycznej oraz w lecznictwie. Przynosi pomoc skórze, potrzebującej głębokiego nawilżenia i pielęgnacji.

 

NIEDOSTATECZNE NAWILŻENIE

Częstym grzechem popełnianym wobec skóry jest niedostateczne nawilżenie, co powoduje jej przesuszenie, zanik elastyczności i gładkości. Wraz z wiekiem przesuszenie skóry jest coraz większe, a zanik struktur elastynowych i kolagenowych sprawia, że pojawiają się zmarszczki. Skóra zawiera ok. 20 % wody zawartej w organizmie człowieka, dlatego tak ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu jej nawodnienia.

KWAS HIALURONOWY

Substancją, która najsilniej wiąże i zatrzymuje cząsteczki wody, jest kwas hialuronowy. W prawie wszystkich organizmach żywych, znajduje się on w macierzy międzykomórkowej skóry właściwej, gdzie jest go stosunkowo dużo. Występuje także w mózgu, kościach, płynie łzowym i stawowym. Jako jeden z podstawowych składników tkanki łącznej powoduje, że skóra jest mocna i pozostaje w doskonałej kondycji. Bez niego w osłabionej skórze łatwiej formują się zmarszczki i bruzdy. Stężenie kwasu hialuronowego w skórze wraz z upływem czasu zmniejsza się, dlatego opracowane zostały metody, aby uzupełniać niedobory w organizmie. Pierwotnie kwas hialuronowy pozyskiwany był z kogucich grzebieni. Obecnie otrzymywany jest metodami biotechnologicznymi, na drodze fermentacji bakterii Streptococcus. Jest związkiem bezpiecznym, ponieważ ma identyczną budowę chemiczną, jak kwas występujący w bakterii i w organizmie człowieka.

WIELKOŚĆ CZĄSTECZKI

Niskocząsteczkowy kwas hialuronowy łatwiej się wchłania, przez co może wnikać w głębiej położone warstwy skóry. Ta „cudowna” cząsteczka, oprócz możliwości wiązania wody, spełnia także rolę pośrednika, który ułatwia wprowadzenie w głąb skóry innych dobroczynnych składników. Sam kwas ma zdolności usuwania wolnych rodników, a w połączeniu z antyutleniaczami, takimi jak witaminy C i E oraz prowitaminą A, sprawia, że skóra jest bardziej jędrna, pełna blasku i nie traci swoich konturów. Ze wzglądu na właściwości ochronne, kremy zawierające kwas hialuronowy można bezpiecznie stosować zimą, gdyż nie powodują rozszerzenia naczyń krwionośnych – w przeciwieństwie do tych, w których czynnikiem nawilżającym jest woda.

ZASTOSOWANIE W KOSMETYCE

Kwas hialuronowy, ponieważ jest związkiem fizjologicznym, znalazł zastosowanie w medycynie estetycznej, która korzysta z osiągnięć kosmetologii. Żele na bazie kwasu hialuronowego są stosowane do wypełnień ubytków w tkankach oraz służą do wypełnienia zmarszczek, nawilżania, rewitalizacji i ujędrniania skóry, pobudzania procesów regeneracyjnych czy poprawienia konturu twarzy. Kwas hialuronowy stosuje się także podczas zabiegu powiększania ust, piersi i korekty nosa. Budowa chemiczna kwasu hialuronowego jest zbliżona do budowy komórek człowieka. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu nie wywołują żadnych niekorzystnych reakcji alergicznych, takich jak: podrażnienia, zaczerwienienie lub pieczenie skóry. Jedynym mankamentem występującym po zabiegach np. wypełnienia zmarszczek z wykorzystaniem kwasu hialuronowego jest obrzęk, mogący utrzymać się do 2 dni. Należy pamiętać, że po każdym takim zabiegu konieczne jest nawadnianie organizmu. Picie dużej ilości wody sprzyja wchłanianiu kwasu hialuronowego, dzięki czemu efekt po zabiegu jest jeszcze lepszy. Jednakże nie tylko za pomocą igły możemy poprawić kondycję i nawilżenie cery. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele produktów, zawierających kwas hialuronowy, m.in. kremy, serum, płatki pod oczy czy maseczki na twarz L’biotica, które są źródłem intensywnego nawilżenia skóry.