wtorek, grudzień 24, 2024
wtorek, 29 październik 2024 09:20

Ból brzucha po lewej stronie. Czego może być objawem? Wyróżniony

zdrowe jelita zdrowe jelita freepik

Ból brzucha jest objawem o charakterze niespecyficznym. Dolegliwości zlokalizowane w tej okolicy mogą być powodowane zarówno przez choroby układu pokarmowego, jak i zaburzenia metaboliczne, infekcje wirusowe oraz zmiany o charakterze nowotworowym. O czym może świadczyć ból po lewej stronie brzucha? Jakie są najczęstsze przyczyny tego objawu?

 

Ból brzucha po lewej stronie po żebrami – przyczyny

Jama brzuszna w ujęciu anatomicznym podzielona jest na trzy główne strefy – nadbrzusze, śródbrzusze i podbrzusze. Nadbrzusze obejmuje przestrzeń zlokalizowaną poniżej mostka i rozciągającą się do okolicy IX pary żeber. Ból w lewym nadbrzuszu zlokalizowany jest pod żebrami i może świadczyć o procesie chorobowym obejmującym m.in. żołądek, trzustkę i śledzionę. To właśnie w tym miejscu odczuwany jest często ból wynikający z choroby wrzodowej żołądka lub zapalenia błony śluzowej tego narządu (z reguły wywoływanego przez zakażenie bakterią Helicobacter pylori).

Pojawienie się dolegliwości w obszarze lewego nadbrzusza może być także spowodowane przez:

  • powiększenie śledziony (splenomegalię), np. w wyniku choroby zakaźnej (infekcje wirusowe, bakteryjne lub pierwotniakowe), choroby autoimmunologicznej (toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów) oraz w przebiegu chorób nowotworowych (białaczka),
  • choroby trzustki – ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki,
  • choroby nerek – kamicę nerkową, odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Należy jednak pamiętać o tym, że ból brzucha po lewej stronie może mieć również podłoże jelitowe. Korzystając z dedykowanego pakietu badań https://www.alab.pl/pakiet/pakiet-zdrowe-jelita, możesz ocenić funkcje dolnego odcinka przewodu pokarmowego, którego zaburzenia są jedną z najczęstszych przyczyn tego typu dolegliwości.

Bóle śródbrzusza i podbrzusza po lewej stronie – o czym świadczą?

Poniżej nadbrzusza zlokalizowane są dwa kolejne obszary anatomiczne jamy brzusznej, czyli śródbrzusze i podbrzusze. Dolegliwości bólowe po lewej stronie w tej okolicy często wynikają z zaburzeń czynnościowych lub chorób jelit. Zalicza się do nich m.in.:

  • nieswoiste choroby zapalne jelit – chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • zespół jelita wrażliwego,
  • zaburzenia mikrobioty jelitowej.

Dodatkowo ból w lewym podbrzuszu może być także u kobiet wynikiem chorób i zaburzeń narządów układu rozrodczego. Tego typu objaw może towarzyszyć m.in. torbieli, skrętowi lub pęknięciu jajnika, a także endometriozie. Z kolei zarówno w populacji żeńskiej, jak i męskiej, ból po lewej stronie brzucha może być spowodowany przez zapalenie stawów biodrowo-krzyżowych.

Dolegliwości bólowe po lewej stronie brzucha – postępowanie

Powyższe zestawienie chorób to zaledwie część możliwych przyczyn dolegliwości bólowych lewej strony brzucha. Z tego powodu pojawienie się tego objawu, w szczególności w sytuacji, gdy jest silny lub nawracający, powinno skłonić do odbycia niezwłocznej konsultacji lekarskiej. Kluczową wartość w postępowaniu diagnostycznym ma nie tylko przeprowadzenie oceny fizykalnej, lecz także dokładne scharakteryzowanie przez pacjenta samej dolegliwości w trakcie wywiadu lekarskiego. Obejmuje ono określenie m.in.:

  • rodzaju bólu, punktowy, rozlany, kłujący, piekący, ściskający, tępy,
  • okoliczności pojawienia się bólu, narastający stopniowo, nagły,
  • czynników wywołujących i modyfikujących ból, przyjęcie określonej pozycji ciała, spożywanie płynów i pokarmów.

Informacje tego typu mają nieocenione znaczenie w procesie stawiania diagnozy i wdrożenia odpowiedniej metody leczenia ukierunkowanej na wyeliminowanie przyczyny problemu. Samodzielne postawienie rozpoznania nie jest zatem możliwe, a w procesie diagnostycznym nierzadko niezbędne okazuje się być wykonanie dodatkowych badań (np. obrazowych lub laboratoryjnych). Z tego powodu, pomimo powszechnego charakteru części bólów brzucha (np. powodowanych przez zaburzenia czynnościowe), nie należy lekceważyć znaczenia tego objawu. Może być on bowiem niespecyficznym symptomem poważniejszej choroby, dlatego niepokojący sygnał tego typu zawsze warto skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Bibliografia:

  1. Interna Szczeklika 2024. Gajewski P, Jaeschke R. Kraków. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna. 2024.
  2. https://www.mp.pl/interna/table/B16.1.3-1.
  3. https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/bol-brzucha-z-lewej-strony-co-moze-oznaczac-jakie-moga-byc-przyczyny/.

 

Artykuł sponsorowany