Wiskoza to materiał niezwykle ciekawy – choć ma pochodzenie naturalne, to jednak należy do tkanin sztucznych, bowiem jest wytwarzana w wyniku chemicznej obróbki celulozy. Sztucznych, a nie syntetycznych, co jest olbrzymią różnicą.
Tkaniny syntetyczne, jak np. poliamid czy poliester, są wytwarzane w laboratoriach chemicznych. Sztuczne, jak np. wiskoza, powstają z przetworzonych surowców roślinnych. Ostatnio na topie jest wiskoza bambusowa. To naprawdę wdzięczna tkanina, tak jak bawełna czy len. Nie warto więc jej unikać!
Właściwości i zalety wiskozy
Wiskoza bambusowa (zobacz) – na samą myśl o niej wiele kobiet się uśmiecha, i nie dlatego, że brzmi egzotycznie, ale przede wszystkim dlatego, że jest to tkanina lekka i bardzo przyjemna w dotyku. Można wręcz powiedzieć, że delikatnie otula ciało, dając wrażenie luksusu, a na pewno poczucie komfortu.
Ponadto właściwości tkaniny można porównać do bawełny. Nadaje się na ciepłe dni, bowiem bez problemu przepuszcza powietrze, pozwala skórze oddychać, a jednocześnie chłonie wilgoć. Posiada również właściwości ochronne i zabezpiecza przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Bardzo ważne jest to, że wiskozę mogą nosić bez obaw alergicy i osoby z bardzo delikatną skórą, gdyż nie powoduje podrażnień.
Wśród innych zalet wiskozy wymienia się:
- właściwości odświeżające i chłodzące,
- dużą podatność na drapowanie,
- komfort noszenia, nie przykleja się do ciała,
- odporność na elektryzowanie się i wytarcia,
- dobrze łączy się z innymi włóknami,
- łatwość farbowania, bowiem dobrze zatrzymuje barwnik,
- trwałość kolorów i wzorów,
- wiskoza bambusowa jest miękka, delikatna, a zarazem wytrzymała,
- jest wegańska,
- dużym atutem jest niewygórowana cena wiskozy.
Jak każdy inny materiał, tak i wiskoza ma wady. Nie dla wszystkich są one uciążliwe. Duża podatność na gniecenie się to jej podstawowy minus, aczkolwiek zaprzyjaźniając się z żelazkiem, z minusa można zrobić plus.
Kolejną wadą jest to, że może się zniszczyć w praniu, ale! – jeśli będziesz wiedzieć, jak prać wiskozę, nic złego się nie stanie (wrócimy do tego później).
Wiskoza – zastosowanie
Wiskoza jest materiałem uniwersalnym i wszechstronnym jednocześnie. Mimo że kojarzy się przede wszystkim z ubraniami damskimi i męskimi, ma zdecydowanie szersze zastosowanie.
Właściwości chłodzące wiskozy sprawiają, że nadaje się idealnie na bieliznę nocną i piżamy. Nie tylko na lato! O ile w upalne noce piżama wykonana z wiskozy bambusowej będzie przyjemnie chłodzić, o tyle zimą zapewni uczucie ciepła, izolując wilgoć z zewnątrz od skóry.
Wiskoza bambusowa na metry to świetne rozwiązanie na podszewki do płaszczy i marynarek, spodnie, koszule, koszulki, bluzki, odzież sportową typu T-shirty i bluzy czy tkaniny dekoracyjne. Tak naprawdę wyczarujesz z niej modne i stylowe ubrania oraz dodatki.
Tkanina wiskoza na sukienki pozwoli Ci stworzyć zarówno sukienki codzienne, jak i kreacje wieczorowe – dokładnie takie, jakie sobie wymarzysz. W ten sposób żadna z Twoich koleżanek nie będzie miała sukienki takiej jak Ty! A dobrze wiesz, że nie ma gorszego uczucia niż to, kiedy dwie kobiety mają tę samą sukienkę na jednej imprezie.
Wiskoza bambusowa na metry sprawdzi się również do uszycia:
- apaszek,
- kocyków bambusowych dla dzieci, miękkich i przyjaznych dla skóry maluszka, które latem chronią przed promieniowaniem UV i zapewniają przyjemny chłód,
- kokonów niemowlęcych,
- ręczników bambusowych, które świetnie wchłaniają wodę i nie powodują podrażnień,
- pościeli miękkiej i delikatnej,
- dywaników, zasłon i narzut,
- bielizny, bowiem wiskoza bambusowa posiada właściwości antybakteryjne, bakteriostatyczne i antygrzybiczne, dzięki czemu jest jedną z najlepszych tkanin na bieliznę.
Jak prać wiskozę?
Pytanie, które pojawia się najczęściej brzmi: jak prać wiskozę – w tym przypadku wiskozę bambusową? Przede wszystkim delikatnie, bo tkanina nie lubi wysokich temperatur i wirowania, co niekoniecznie oznacza pranie ręczne.
Ubrania, bieliznę i inne produkty z wiskozy bambusowej można prać w pralce, najlepiej w temperaturze 30 stopni Celsjusza, wybierając program delikatny. Dzięki temu, że tkanina ma właściwości antybakteryjne, nie wymaga prania w wyższych temperaturach.
Do prania warto wybierać produkty w płynie, bowiem te w proszku mogą pozostawiać resztki na włóknach i powodować matowienie koloru.
Warto pamiętać, aby do prania wiskozy nie używać wybielaczy – uszkadzają włókna. Nie zaleca się również stosowania zmiękczających płynów do płukania, gdyż mogą zatkać mikropory tkaniny i tym samym doprowadzić do ograniczenia jej chłonności wilgoci.
Nie należy suszyć wiskozy w suszarce bębnowej. Lepszym rozwiązaniem jest naturalne suszenie na płasko.