niedziela, wrzesień 08, 2024
sobota, 19 sierpień 2023 12:48

Nebulizator – jak należy go używać, by robić to skutecznie i bezpiecznie?

Nebulizator Nebulizator mat.prasowe

Prawidłowe posługiwanie się przyrządami medycznymi to warunek skutecznego diagnozowania i leczenia. Wiele takich akcesoriów może służyć przeciętnym użytkownikom bez wykształcenia medycznego. Przykłady są różne – termometr, aparat do mierzenia ciśnienia, nebulizator. Ten ostatni przyrząd funkcjonuje podobnie jak inhalator, ale nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku podczas używania.

Jak działa nebulizator? Co to za urządzenie?

Nebulizator to niewielkie, proste konstrukcyjnie urządzenie wykorzystywane do inhalacji, aromaterapii, nawilżania i oczyszczania dróg oddechowych. Może być użytkowany w placówce medycznej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by posłużyć się nim również w domu, np. pomocniczo w terapii innymi metodami. Inhalacje to jeden ze sposobów podawania leków czy preparatów wspomagających drogą wziewną. W przypadku nebulizacji aerozol może być po prostu wdychany przez określony czas bez konieczności robienia wdechu po zastosowaniu inhalatora. Sprawia to, że jest dużo łatwiejszy w użyciu, nadaje się np. dla dzieci i często jest stosowany u małych pacjentów.

Nebulizator – w jaki sposób powinien być użytkowany?

Po zakupie nebulizatora można zacząć użytkowanie urządzenia. W pudełku najczęściej znajduje się właściwy przedmiot oraz inne elementy zestawu, np. ustnik lub maseczka. Wyjmowanie, jak i kompletowanie urządzenia musi odbywać się w warunkach ściśle higienicznych. Trzeba pamiętać o umyciu rąk oraz przygotowaniu czystego miejsca roboczego. Korzystanie z nebulizatora jest ogólnie bezpieczne, ale żeby tak było, należy przestrzegać instrukcji. W większości przypadków powinno się wykonywać inhalację na siedząco, oczywiście z wyjątkiem osób leżących (wtedy warto chorego podeprzeć i ułożyć na boku) oraz małych dzieci (te można, a nawet trzeba, podtrzymywać w pozycji pionowej).

Czy nebulizator zawsze pomaga?

Poszczególne kroki związane z przygotowaniami do inhalacji są ważne, by uzyskać jak najlepsze efekty. Oczywiście dużo zależy od samego leku, ale niekiedy terapia jest mniej skuteczna z powodu np. niewłaściwie połączonych elementów zestawu. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie w instrukcji, jak powinien wyglądać nebulizator gotowy do pracy. Kolejna ważna czynność dotyczy przygotowania leku. Niektóre modele nebulizatorów mają określone wytyczne co do ilości preparatu – nie może go być za mało ani za dużo. Możliwe bywa rozcieńczenie leku np. roztworem soli fizjologicznej, ale to również musi zostać zalecone odgórnie.

Na skuteczność terapii wpływa czas inhalacji. Zazwyczaj nie jest długi – wytyczne wskazują przedział czasowy od 5 do 20 minut. Jest to uzależnione od różnych czynników, takich jak rodzaj preparatu, rodzaj choroby, wiek użytkownika. Dzieci nie powinny być poddawane zbyt długim inhalacjom, żeby nie zaczęły się niecierpliwić. Podczas wdychania aerozolu ważne jest robienie głębokich, powolnych wdechów i wydechów, dzięki czemu cząsteczki leku wnikną jak najdalej. Zestaw z nebulizatorem należy w miarę możliwości oczyścić i bezpiecznie odłożyć do opakowania po zakończeniu inhalacji.