niedziela, wrzesień 08, 2024
niedziela, 07 maj 2023 15:49

Rowery damskie - co odróżnia je od modeli męskich?

Rowery damskie Rowery damskie fot: pixabay

Wycieczki rowerowe to rozrywka dla wszystkich - niezależnie od wieku i płci. Każdy może zwiedzać najpiękniejsze zakątki świata na dwóch kółkach... jednak każda osoba będzie potrzebować innego roweru!

Jest kilka powodów, dla których rowery damskie będą różnić się od typowych modeli rowerów, jakich pełno na ulicach miast i trasach wycieczkowych. Dlatego podpowiadamy, na jakich aspektach Panie powinny się skupić, wybierając rower dla siebie.

Niski przekrok - najbardziej charakterystyczna cecha "damki"

To aspekt, który skojarzy każdy, kto kiedyś widział rower "damkę" - niski przekrok oznacza, że rama roweru ma niższy przekrój między siodełkiem a kierownicą, co umożliwia kobietom łatwiejsze wsiadanie i zsiadanie z roweru.

Dlaczego to właśnie w rowerach damskich stosuje się niski przekrok ramy? Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą wygodę i zminimalizować kwestie różnic anatomicznych. Wsiadanie na rower z wysokim przekrojem ramy może być trudne lub zwyczajnie niekomfortowe. Ale to nie wszystko! Jazda w trudnym terenie na rowerze o takiej konstrukcji jest nieco bardziej bezpieczna. W razie wypadku mamy znacznie mniejsze szanse na uderzenie się o rury w ramie.

Siodełko - w rowerach damskich robi różnicę

Wybór odpowiedniego siodełka może mieć duży wpływ na komfort podczas jazdy. Dlaczego istnieje różnica między siodełkami w rowerach damskich i męskich? Znów wynika to z anatomicznych różnic między płciami. Szersze miednice i wrażliwe obszary w przypadku kobiecej fizjonomii wymagają zastosowania innej konstrukcji siodełka niż w przypadku rowerów męskich.

Dlatego właśnie siodełko damskie powinno być szersze niż męskie - dzięki temu zapewni odpowiednie podparcie dla miednicy i zminimalizować nacisk na wrażliwe obszary. Producenci często stawiają na bardziej zaokrąglony kształt, aby dostosować się do anatomicznych krzywizn ciała.

Warto zauważyć, że dobrym wyborem dla kobiet mogą być również siodełka z otworem środkowym, które zmniejszają nacisk na okolicę łonową i zwiększają wentylację.

Czy rowery damskie są lżejsze od męskich?

Faktycznie - w niektórych przypadkach producenci rowerów damskich wykorzystują lżejsze materiały i komponenty, aby zmniejszyć całkowitą wagę roweru. Wszystko, aby podnieść komfort przemieszczania się (i ewentualny transport samego roweru). Powodu mniejszej wagi "damek" należy jednak upatrywać przede wszystkim w mniejszych rozmiarach ram. To właśnie one przyczyniają się bezpośrednio do obniżenia wagi.

Zaznaczmy, że ciężar roweru powinien być traktowany jako jedynie jeden z wielu czynników wpływających na wybór roweru, a nie decydujący czynnik. W przypadku rowerów górskich lub turystycznych, wytrzymałość i jakość komponentów jest równie ważna jak waga. Jeśli myślimy nad rowerem miejskim - wygodne ustawienie kierownicy i siodełka będzie kluczowym aspektem, a dodatkowe elementy takie jak bagażnik i koszyk mogą nieznacznie podnieść całkowity ciężar roweru. W zamian - dodadzą mu funkcjonalności!

Inne aspekty wyróżniające rowery damskie

Kwestia ramy i siodełka to prawdopodobnie główne różnice wyróżniające "damki" spośród innych rowerów. Czego możemy jeszcze się spodziewać? Mniejszych klamek hamulcowych i uchwytów przystosowanych do drobniejszych dłoni, odpowiednio krótszych korb (zazwyczaj jest to 165 milimetrów - w porównaniu do 175 w rowerach męskich)... i fantazyjnego wyglądu! Nierzadko możemy bowiem spotkać rowery damskie, które wyróżniają się ciekawym wzorem i kolorami ramy. To z pewnością rzecz, której panowie mogą pozazdrościć płci pięknej, przeglądając katalogi producentów!

Choć niektóre różnice z pozoru mogą wydawać się subtelne - całościowo rowery damskie wyróżnia wiele aspektów, które przy dłuższym użytkowaniu wyraźnie wpłyną na wygodę właścicielki roweru. A mając już wybrany wymarzony model, gdy za oknem zaczyna się robić słonecznie - można już zacząć planowanie kolejnej rowerowej przygody!