niedziela, grudzień 22, 2024
piątek, 24 luty 2023 14:55

Zabawki w stylu Montessori – poradnik rodzica

poduszki literki poduszki literki mat.prasowe

Na pewno nie raz słyszałeś o metodzie Montessori. Jest to system dydaktyczny stworzony przez włoską lekarkę, Marię Montessori. Głównym celem tego programu jest pomoc dziecku w osiągnięciu przez nie pełnego potencjału we wszystkich sferach życia, oraz więc zadbanie o wszechstronny rozwój malucha.

W osiągnięciu tego ideału ważne jest środowisko edukacyjne, wyposażone w odpowiednie narzędzia edukacyjne oraz atmosfera, która pomoże dziecku w chłonięciu wiedzy. Istnieje wiele instytucji – przedszkoli, szkół, które wspierają naukę i rozwój w duchu Montessori. Dostępne są też liczne akcesoria i zabawki, które można stosować samodzielnie. Poznajmy kilka przykładów takich przedmiotów!

 

Jakie zabawki stosować przy wychowaniu w duchu Montessori?

Najważniejszym kryterium jest, aby takie akcesoria w sposób naturalny oraz niewymuszony inspirowały dziecko do rozwoju i samodzielnego sięgania po wiedzę. Takie pomoce dydaktyczne mają za zadanie rozwijać umiejętności dziecka z zakresu motoryki małej i są wykonane z przyjaznych naturalnych surowców. Sprawdźmy, które z nich są najpopularniejsze!

Sortery i różne kształty

Jednymi z najpopularniejszych zabawek w stylu Montessori są sortery, czyli przeróżne kształty, które należy dopasować do wyżłobień na tablicy. Mogą one również przyjmować postać skrzyneczek, do których trzeba wrzucać pasujące przedmioty. Tego typu zabawki uczą dziecko umiejętności rozpoznawania kolorów i kształtów. Dodatkową zaletą jest możliwość opanowania przez malucha sztuki liczenia. Sortując i nakładając elementy, dziecko poprawia spostrzegawczość i koordynację wzrokowo-ruchową.

Zabawki magnetyczne

Zabawki magnetyczne to nie tylko popularne rybki, które można złowić na wędkę, ale i magnetyczne zwierzątka do składania w całość, a nawet realistyczne przedmioty typu zestaw śniadaniowy lub obiadowy na magnesy. Drewniane elementy można dowolnie połączyć, tworząc atrakcyjny „posiłek”, a następnie rozłączyć i przegrupować, aby przyrządzić innego rodzaju potrawę. Tego typu realistyczne zabawy, przypominające codzienne czynności to świetna nauka dla dzieci poniżej 6 roku życia, które mają problem w odróżnianiu fikcji od rzeczywistości. Aby pomóc im lepiej poznać otaczający je świat, dobrze jest otaczać je realnymi wizerunkami.

Literki i cyferki

Nauka przez zabawę i bez wymuszania konkretnego tempa przyswajania wiedzy to złota zasada metody Montessori. Użycie atrakcyjnych liczmanów, które pozwolą lepiej przyswoić metodę liczenia, będzie doskonałą metodą dydaktyczną. Tak samo z nauką alfabetu, do której przydadzą się literki w postaci realnych przedmiotów, mogą to być np. poduszki literki, które zachęcą dziecko do samodzielnego odkrywania literek i układania pierwszych słów.

Tablice manipulacyjne

Tablica manipulacyjna, zwana też sensoryczną to zabawka, która ucieszy zarówno dzieci, jak i rodziców, którzy znajdują chwilę wytchnienia, podczas gdy dzieci aktywnie spędzą czas. Taka zabawka pozwala poznawać świat i rozwijać samodzielność, logiczne myślenie i spostrzegawczość. Różnego rodzaju przedmioty umieszczone na tablicy nie tylko zapewniają dobrą zabawę, ale również dziecko bawiąc się nimi, poznaje nowe kształty oraz materiały, a także pozytywnie wpływa na rozwój wszystkich zmysłów oraz umożliwia ćwiczenie motoryki małej, oraz koordynacji ręka-oko.