Sygnały psa w codziennym życiu
Jednym z najważniejszych sygnałów jest niechęć do jedzenia. Może to oznaczać różne poważne choroby, chociaż w dużej mierze ma na to wpływ karma, jaką podajemy czworonogowi. Jeżeli pies spróbował, bądź obwąchał karmę i nie przystępuje do spożywania, możemy uznać, że posiłek nie trafia w jego gusta. Z psami jest jak z ludźmi, posiadają swoje ulubione potrawy i smaki, a do niektórych produktów czują niechęć. Warto co jakiś czas zmieniać karmę, w celu przyzwyczajenia zwierzęcia do nowych smaków. Na rynku istnieje wiele sklepów z karmami dla psów, które oferują szeroki wybór żywności. Od pokarmów twardych, po mokre i przekąski. PsieDobre.pl, to strona, która charakteryzuje się szerokim wyborem karmy dla zwierząt, dzięki czemu możemy trafić w preferencje każdego czworonoga.
Kolejnym istotnym elementem, na jaki warto zwrócić uwagę jest psi nos. Pupil posiada mnóstwo kanalików nosowych, które służą do "przechowywania" zapachów. Czworonogi mają dobrze wykształcony węch, dlatego w taki sposób poznają świat. Obwąchując gałąź, są w stanie poznać, od kiedy leży w danym miejscu, czy namokła deszczem i z jakiego drzewa pochodzi.
Nić porozumienia między czworonogami
Możesz być pewien, że Twój pies zna wszystkie psy w okolicy, zanim je zobaczy. Każdy czworonóg ma swój specyficzny zapach, który zostawia w miejscach, w których przebywa. Jeśli Twój pupil znajdzie miejsce, gdzie przebywał inny pies, jest w stanie wyczuć, czy czworonożny przyjaciel jest zdrowy, czy miał cieczkę. Ciekawym aspektem jest fakt, że zwierzęta po zapachu są w stanie wyczuć nawet emocje. Jeżeli Twój pies, ociera łapkami o ziemię lub turla się, to próbuje zostawić jak największą ilość swojego osobistego zapachu.
Jeżeli Twój pies spotka innego osobnika, możesz zauważyć 3 rodzaje zachowań. Pierwszym z nich jest skakanie, czy podbieganie w linii prostej. Jest to technika ukazywania swoich mocnych stron. Kiedy Twój pupil zaczyna warczeć, czy głośno szczekać, to oznacza, że pies chce zachować dystans. Ostatnie oznaki oznaczają stres u naszego psa. Charakteryzują się obracaniem pyska, oblizywaniem nosa, czy otrzepywaniem się.
Zalety komunikacji z pupilem
Komunikacja z psem nie musi pozostawać w sferze marzeń. Nie porozmawiamy słownie, ale nasze pupile wysyłają nam sygnały werbalne. Warto codziennie obserwować zachowania naszego czworonoga, dzięki czemu będziemy umieć w sposób prawidłowy odczytać wysyłane sygnały. Może nam to pomóc w dobieraniu codziennej diety, czy ograniczaniu kontaktów z psami, których nasz pupil się boi.