niedziela, wrzesień 08, 2024
sobota, 29 październik 2022 14:10

Henna: uniwersalny środek kosmetyczny

henna pudrowa brwi henna pudrowa brwi Zdjęcie dodane przez Karolina Grabowska: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/rece-oczy-platki-usta-8557031/

Henna - to naturalne źródło piękna, które jest znane kobietom już ponad kilka tysięcy lat. Co prawda, w Europie zyskało na popularności w ostatnich kilku stuleciach, ale nawet w tym krótkim czasie znalazło wiele wielbicielek i obecnie henna jest szeroko stosowana w branży kosmetycznej.

W jakim celu henna może być wykorzystywana?

Henna ma bardzo szerokie zastosowanie, ale jej podstawową funkcją jest koloryzacja. Stosowano ją do barwienia włosów, rysowania pięknych wzorów na dłoniach (tradycja ta ma swój początek w Indiach), a także koloryzacji twarzy: za jej pomocą można rysować popularne u ludów Wschodu bindu, dobrymi efektami wykazuje się także henna pudrowa brwi. Za pomocą barwienia henną można skorygować kształt brwi, asymetrię, wypełnić luki.

Występują też inne sposoby używania henny:

  • Leczenie różnego rodzaju problemów skórnych i pękających paznokci.
  • Wzmocnienie włosów, zabezpieczenie ich przed wypadaniem, zwalczanie łupieżu, regeneracja uszkodzonych włosów, zachowanie bilansu pH skóry głowy.
  • Zabarwienie skóry ciała na przyjemny złocisty kolor podczas zabiegu w łaźniach hammam.
  • Zmiękczenie skóry dłoni i stóp.
  • Leczenie górnych dróg oddechowych w medycynie wschodniej.
  • Środek wspomagający podczas terapii łuszczycy i egzemy.

Czym jest henna?

Hennę produkuje się z rośliny o nazwie lawsonia, która rośnie głównie w Indiach i Afryce Północnej. Zwykłą hennę uzyskuje się z pokruszonych liści tej rośliny, a bezbarwną - z jej łodyg. Najwcześniejsze wspomnienie o użyciu henny sięga czasów faraonów w Egipcie, około 9000 lat temu. Uważa się, że Kleopatra, ostatnia panująca królowa starożytnej cywilizacji egipskiej, używała henny do upiększania siebie i swojego ciała.

Taka popularność henny jest spowodowana nie tylko jej wspaniałymi cechami koloryzującymi, ale także tym, że niepozorna lawsonia jest źródłem cynku, magnezu i wapnia, manganu, żelaza i miedzi, które są niezbędne dla każdego ludzkiego organizmu. W składzie henny znajdują się także cenne kwasy linolowy i oleinowy, błonnik i enzymy. Obecnie henna jest sprzedawana w postaci proszku, rozcieńczonej, dostępne są jej różne odcienie, a także profesjonalne odmiany, przeznaczone do wykorzystywania przede wszystkim w salonach kosmetycznych.

Można jednak wskazać też pewne wady henny - przede wszystkim, jej wykorzystanie wymaga doświadczenia i umiejętności, a w przypadku koloryzacji także dość dużo czasu. Co więcej, odcienie henny nie są tak bogate, jak współczesnych farb do brwi, włosów i rzęs. Jeśli jednak zależy Ci na naturalności zabiegów kosmetycznych, henna zdecydowanie będzie odpowiednim wyborem.