czwartek, listopad 21, 2024
środa, 27 kwiecień 2022 13:26

Czemu warto uczyć dzieci języków od najmłodszych lat?

Język angielski dla dzieci w Poznaniu Język angielski dla dzieci w Poznaniu pixabay

Nie od dzisiaj wiadomo, że nauka języków jest ważna i warto, aby podejmować ją w dzieciństwie. Okazuje się jednak, że być może dobrze jest rozpocząć naukę bardzo wcześnie.

Pierwszy okres przyspieszonego rozwoju w życiu dziecka trwa bowiem do 7 roku życia. Oczywiście metody takiej nauki muszą być właściwie dobrane. 

Nauka języka obcego już w wieku przedszkolnym? To nic dziwnego.Język angielski dla dzieci w Poznaniu nauczany jest już w tak młodym wieku. Oczywiście bardziej chodzi tu o oswajanie się z językiem i poznawanie go poprzez zabawę, niż tradycyjnie pojmowaną naukę. Co jeszcze warto wiedzieć o nauce języka obcego przez małe dzieci? 

Dzieci w wieku przedszkolnym i nauka języka obcego

Czy nauka języka obcego w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym ma uzasadnienie? W rzeczywistości narosło wokół niej całkiem sporo mitów. Do najbardziej popularnych należą:

  • Nauka języka obcego w wieku przedszkolnym jest przedwczesna.
  • Gwarancją skutecznego przyswajania sobie przez dziecko podstaw języka są regularne zajęcia minimum 3 razy w tygodniu.
  • Nauka np. języka angielskiego przez przedszkolaki opóźni ich postępy w przyswajaniu języka ojczystego.

W rzeczywistości to właśnie do 7 roku życia trwa pierwszy szczególnie szybki czas rozwoju dziecka. Przedszkolaki posiadają dostatecznie rozwinięty aparat mowy, by mogły powtarzać zasłyszane dźwięki, melodyjność języka, akcenty i intonacje. Szczególnie dobre rezultaty daje tu praca z native speakerem. Nie ma to złego wpływu na naukę języka ojczystego. Wręcz przeciwnie: posiada stymulujący wpływ na rozwój obu półkul mózgowych młodego człowieka. Im wcześniej nauka zostanie podjęta, tym łatwiej przychodzi progres w poznawaniu nowego języka.  

Korzyści komunikacyjne i wpływ na ogólny rozwój dziecka 

Nauka języka obcego wśród przedszkolaków ma także bardzo dobry wpływ na rozwój kompetencji komunikacyjnych dziecka i jego ogólny rozwój. Przede wszystkim malec uczy się języka obcego w sposób naturalny. Od razu jest on dla niego narzędziem komunikacji, nie zaś kolejnym szkolnym przedmiotem lub zasobem wiedzy do zapamiętania. Przy użyciu odpowiednich metod można dość łatwo zachęcić dzieci do wysławiania się w języku obcym. Jednocześnie dla przedszkolaków drobne pomyłki nie są czymś zniechęcającym, co stanowi atut w nauce języka obcego. 

Jeśli chodzi o ogólny rozwój dziecka, to przyswajanie języka obcego uczy skutecznych strategii uczenia się. Ma także bardzo pozytywny wpływ na rozwój umysłowy dziecka. Może ono dzięki temu poszerzać swoje horyzonty i poszerzać świadomość. Nie bez znaczenia jest także ciągłe ćwiczenie dziecięcej pamięci, co zaprocentuje także w innych sferach edukacji. 

Warto wreszcie zauważyć, że nauka języka obcego nie jest dla przedszkolaków czymś stresującym. Oczywiście o tyle, o ile metody są właściwie dobrane. Traktują one to doświadczenie jak dobrą zabawę. W tym przypadku nauka przychodzi w zasadzie bez wysiłku. Na późniejszych etapach nie zdarza się to zbyt często, co również trzeba docenić.