niedziela, grudzień 22, 2024
wtorek, 15 marzec 2022 16:49

Depresja u nastolatka – na co warto zwracać uwagę?

Depresja Depresja pixabay

Rodzice bardzo boją się tego, że mogą nie dać rady rozpoznać u swojego dziecka pierwszych oznak depresji. Doskonale wiemy już, że ten problem istnieje i dotyczy coraz większej ilości młodych osób.

Nastolatek czuje się przytłoczony niektórymi sprawami – nawet, jeżeli dorośli uważają, że tego typu problemy nie są poważne i przecież nie trzeba się nimi aż tak przejmować. Pamiętajmy jednak, że nastolatek nie posiada naszej wiedzy na ten temat – dla niego zakończenie związku lub niezdany egzamin może stanowić ogromny problem, którego wręcz nie da się rozwiązać.

To właśnie dlatego zadaniem rodzica jest zwracanie uwagi na potencjalne wskazówki - musimy nauczyć się rozpoznawać pierwsze objawy depresji, bo w ten sposób uratujemy nasze dziecko nie tylko przed trudnym czasem w jego życiu, ale być może także przed podjęciem kilku bardzo złych decyzji. Pewne jest to, że depresja u nastolatka nie może być bagatelizowana – coraz więcej młodych osób każdego roku popełnia samobójstwo, ponieważ ich problemy nie zostały wysłuchane lub czuli oni, że nie mają się do kogo zwrócić. Depresja jest trudna dla osoby dorosłej - nic więc dziwnego, że w młodszych latach czujemy się tak, jakby nasze dalsze życie nie miało już sensu. 

Jak to się objawia?

Zbyt często rodzic ślepo zakłada, że jego dziecku na pewno nic nie jest – ma dobre oceny, zachowuje się odpowiednio i nie sprawia problemów. Nie widzą oni jednak tego, że w ostatnim czasie coraz więcej czasu spędza ono w swoim pokoju – nie widuje się ze znajomymi, nie ma ochoty w ogóle rozmawiać. W wolnym czasie przede wszystkim śpi. Skarży się na różnego rodzaju bóle, nie ma ochoty jeść. Takie zachowania nie muszą oczywiście zawsze oznaczać depresji – ale warto już lepiej się temu przyjrzeć.

Depresja bywa też mylona z “okresem buntu”. Jeżeli dziecko przestaje chcieć z nami rozmawiać, jest wiecznie zdenerwowane, gorzej się uczy i sięga po używki - to także może być depresja. Jak więc rozpoznać, z czym mamy do czynienia? Specjaliści zwykle proponują odczekać przynajmniej dwa tygodnie – jeżeli stan dziecka się nie poprawi to warto zaproponować wizytę u psychologa, który postawi diagnozę.

Jakie mogą być tutaj przyczyny depresji?

W takiej sytuacji niestety często to rodzice przyczyniają się do pojawienia tego problemu. Depresja może być wynikiem ogromnych oczekiwań, których nastolatek nie jest w stanie spełnić. Przestaje w siebie wierzyć, cały czas czuje się niewystarczająco dobry – nie może sprostać niektórym wyzwaniom i przez to przestaje mieć siłę do podejmowania dalszych prób. Depresja w tak młodym wieku bywa naprawdę niebezpieczna.

Sprawdź bazę problemów Receptomat:  https://receptomat.pl/mapa-problemow