Materace sprężynowe - wracają z lamusa?
Materace sprężynowe to zdecydowanie najtańszy wariant, jaki możemy spotkać w sklepach. Gdy na rynek dumnie wkroczyły materace piankowe, skutecznie wyparły te wykonane ze sprężyn. Utarło się przekonanie, że materace sprężynowe szybko się psują i po dwóch-trzech latach codziennego użytkowania, nadają się tylko do kosza. Mimo niechlubnej opinii, trzeba pamiętać, że rozwój technologii nie pominął materacy, a sytuacja materaca sprężynowego, dziś prezentuje się nieco inaczej niż 20 lat temu.
Materace bonellowe - bo tak nazywają się dzisiejsze materace sprężynowe - są wykonane z metalowych sprężyn bonellowych. Oczywiście bonelle są tylko częścią składową materaca, ponieważ znajdziemy w nich również inne wypełnienie, takie jak podkład filcowy, czy piankę poliuretanową. Cechą charakterystyczną tych materacy jest to, że ich sprężyny dopasowują się do masy ciała użytkownika. Na niewielki ciężar reagują niewielkim oporem, zaś pod dużym ciężarem, stawiają dużo większy opór. Największymi zaletami tych materacy są dobra wentylacja, wytrzymałość i nie odkształcanie się. Materace wykonane ze sprężyn bonellowych, są dobrą opcja dla osób o duzej masie ciała, ponieważ wywierany nacisk nie będzie kumulowany w pojedynczych sprężynach, a rozłoży się na większej powierzchni.
Jest to typ materaca najczęściej wybierany przez hotele i ośrodki agroturystyczne.
Materace piankowe
Materace piankowe cieszą się dobrą opinią wśród konsumentów, głównie dlatego że są wygodne i idealnie dopasowują się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Ceny materacy piankowych wahają się pomiędzy 200 zł a 9000 zł. Tak duża rozbieżność w cenie jest uzależniona od rodzaju wypełnienia materaca. Jeśli materac piankowy jest wykonany w 100% z pianki poliuretanowej, zapłacimy najniższą cenę. Co innego, jeśli materac wypełniony jest kilkoma rodzajami pianek. Chociaż w większości materacy piankowych, zasadniczy wkład zawsze stanowić będzie pianka poliuretanowa, to oprócz niej możemy znaleźć uzupełnienia w postaci wkładu z maty kokosowej, pianki lateksowej, pianki termoelastycznej czy też wełny owczej. Każda z tych warstw pełni inną funkcję w prawidłowym podtrzymywaniu sylwetki osoby, która leży na materacu. Zadaniem maty kokosowej jest zwiększenie twardości materaca. Oprócz tego warto wiedzieć, że mata kokosowa ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne i odprowadza wilgoć, przez co będziemy się czuli w łóżku świeżo i czysto. Materac piankowy wzbogacony o matę kokosową to świetny wybór dla alergików. Z kolei materace wzbogacone wkładem z pianki lateksowej cechują się elastycznością i trwałością. Pianka ta jest cicha w eksploatacji, przez co materac nie wydaje żadnych dźwięków podczas ruchu. Co więcej lateks jest materiałem bardzo sprężystym i oddychającym. Wkład materaca zapobiega gromadzeniu się alergenów takich jak kurz lub roztocza - wszystkie komponenty posiadają właściwości antyalergiczne.
Materace kieszeniowe
Materace typu pocket są wykonane z gęsto rozmieszczonych sprężyn, z których każda zapakowana jest w oddzielny materiałowy woreczek. Takie rozmieszczenie sprawia, że każda kieszeń pracuje samodzielnie, niezależnie od pozostałych. Materac dopasowuje się do anatomicznych krzywizn kręgosłupa, ponieważ zawiera siedem stref twardości. Każda strefa jest odpowiedzialna za podpieranie innej części ciała. Tego typu materace są polecane dla par, ponieważ nie przenoszą drgań. Kieszenie skutecznie temu zapobiegają.
Artykuł powstał przy współpracy z: https://materace-dla-ciebie.pl