czwartek, listopad 21, 2024
środa, 02 luty 2022 16:28

Jaki ciśnieniomierz kupić, aby był odpowiedni dla seniora?

ciśnieniomierz medyczny ciśnieniomierz medyczny pixabay

Ciśnienie krwi potrafi płatać figle — szczególnie u osób starszych. Najprostszym i jednocześnie najlepszym sposobem na jego kontrolę jest ciśnieniomierz. Czy faktycznie jest on koniecznością? Jaki wybrać model, by był on odpowiedni dla seniora? Czym się kierować przy zakupie? Podpowiadamy poniżej!

 

Ciśnieniomierz — czy to konieczność w domu seniora?

Ciśnienie, jakie krew przepływająca przez naczynia krwionośne wywiera na ich ścianki, określane jest mianem ciśnienia tętniczego. Ma ono dwie wartości: wyższą, gdy krew wypychana jest z serca do aorty, oraz niższą, podczas rozkurczu serca. Zakłada się, że średnie ciśnienie krwi dorosłego człowieka powinno wynosić 120/80 mm Hg, jednak wartość ta zmienia się wraz z wiekiem i chorobami towarzyszącymi.

Codzienna kontrola ciśnienia tętniczego jest niezwykle ważna wśród seniorów. Zwiększający się wiek znacznie wpływa na jego wartości, często powodując lub będąc skutkiem wielu chorób. Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie jest bardzo niebezpieczne dla osób w podeszłym wieku, w związku z czym należy je codziennie kontrolować. Dzięki temu senior ma szansę uniknąć zapaści, wylewu i wielu innych konsekwencji nieprawidłowego dokrwienia mózgu ze względu na problemy z ciśnieniem.

Czym się kierować, aby wybrać dobry ciśnieniomierz dla seniora?

Wybór odpowiedniego sprzętu medycznego dla osoby starszej warto podyktować kilkoma aspektami. Istnieje bowiem kilka elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, aby zakup ciśnieniomierza na rękę okazał się praktyczny. Który ciśnieniomierz medyczny wybrać, żeby był od odpowiedni dla seniora? Przede wszystkim zastanów się nad poniższymi wartościami.

Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?

Pierwszym i jednym z ważniejszych aspektów przy wyborze ciśnieniomierza jest jego model. W sprzedaży dostępne są bowiem dwa rodzaje tych sprzętów: naramienny i nadgarstkowy. Jak same nazwy wskazują, jeden przeznaczony jest do mierzenia ciśnienia krwi poprzez umieszczenie go na nadgarstku, drugi zaś na ramieniu, powyżej zgięcia łokciowego.

Aparat do mierzenia ciśnienia na nadgarstku będzie dobrym rozwiązaniem dla osób o większej masie ciała. Większość ciśnieniomierzów naramiennych posiada bowiem mankiet o ok. 20-40 cm długości, więc może okazać się niewystarczający przy sporym obwodzie ramienia. Jednak warto wziąć pod uwagę również to, że aparat naramienny z reguły zapewnia rzetelniejsze pomiary.

Prosta obsługa i nieskomplikowany wyświetlacz

ciśnieniomierz

ciśnieniomierz

 

Seniorzy mogą mieć problemy z użytkiem nowoczesnych sprzętów, które często są dla nich zbyt skomplikowane. Z tego względu warto zadbać o to, by wybierany ciśnieniomierz elektroniczny był prosty w obsłudze — najlepiej automatyczny, wymagający wciśnięcia wyłącznie jednego przycisku.

Dobry ciśnieniomierz dla osoby starszej powinien mieć duże przyciski i duży podświetlany wyświetlacz. Ważna jest również pamięć pomiarów, dzięki której ciśnienie krwi zostanie automatycznie zapisane, a senior nie musi się martwić o notowanie wyników, aby móc je później podać lekarzowi. Wiele modeli ma również funkcję dźwięku, także znacznie pomocną seniorom. Lektor odczytujący wynik sprawi, że mierząca ciśnienie osoba nie będzie musiała szukać okularów czy wytężać wzroku, żeby odczytać wyświetlające się cyferki.

Mamy nadzieje, że poniższe wskazówki są wystarczające, by odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki kupić ciśnieniomierz. Ważna z pewnością będzie również cena, sposób ładowania oraz szybkość działania, jednak nie należy zapominać również o odpowiednich certyfikatach tego typu sprzętu. Z tymi wszystkimi wskazówkami zakup będzie zdecydowanie prostszy. Powodzenia!