Olej sezamowy - krótka charakterystyka
Olej sezamowy jest pozyskiwany z nasion sezamu na skutek ich tłoczenia na zimno. Może mieć różne zabarwienie - jasno- lub ciemnożółte czy brązowe. Jego smak jest łagodny, delikatnie orzechowy, podobnie zresztą jak zapach. Olej sezamowy wykorzystywany jest nie tylko w kuchni, ale i w medycynie czy kosmetyce. W starożytnych Indiach używano go do łagodzenia różnego rodzaju dolegliwości zdrowotnych. To produkt naturalny i zdrowy, który ma wiele cennych właściwości.
Właściwości oleju sezamowego
Olej sezamowy zawiera bardzo dużo wapnia. Jego bogaty w fitosterole oraz przeciwutleniacze. Są to substancje wpływające pozytywnie na cały organizm. Olej sezamowy oferowany przez naturalny-olej.com.pl to prawdziwe bogactwo minerałów, witamin, substancji odżywczych oraz kwasów tłuszczowych. Dlatego warto wprowadzić go na dobre do swojej diety. Najważniejsze witaminy, które zawiera to kwas foliowy, niacyna, witamina B6, witamina A, witamina E oraz ryboflawina.
Olej sezamowy powinny spożywać osoby będące w okresie rekonwalescencji. Jest on bowiem źródłem żelaza, magnezu, wapnia, fosforu, cynku i potasu. Obecnie w nim fitosterole pomagają redukować poziom tzw. złego cholesterolu we krwi. Dlatego olej sezamowy jest zalecany w profilaktyce miażdżycy. Można go stosować przy cukrzycy. Nałożony na skórę działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny.
Zastosowanie oleju sezamowego w kuchni
Olej sezamowy ma szerokie zastosowanie w kuchni. Wykorzystywać go można na różne sposoby. Idealnie nadaje się np. do deserów na słodko. Pozwala na przygotowanie budyniu, kremu owocowego, owsianki czy słodkiego sosu. Olej sezamowy dodaje się do zup, a zwłaszcza zup kremów. Stanowi świetny dodatek do zup dyniowych, ziemniaczanych czy marchewkowych. Potrawy nabierają wówczas charakteru i stają się bardziej odżywcze. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby olej sezamowy dodawać do miski z zupą zaraz przed podaniem.
Produkt ten świetnie nadaje się też do robienia sosów do sałatek - wytrawnych i słodkich. Dobrze smakuje połączony z ryżem, makaronem lub kaszą. Jest wykorzystywany do przygotowywania past. Połączyć go można z hummusem, twarogiem lub soczewicą.