sobota, listopad 02, 2024
środa, 15 wrzesień 2021 15:44

Jaki grzyb wywołuje łupież i jak z nim walczyć?

łupieź łupieź pixabay

Łupież – choroba skóry, o której słyszała zdecydowana większość z nas, i która aktualnie może dotyczyć nawet połowy populacji. To rodzaj grzybicy, który może wystąpić u danej osoby niezależnie od wieku czy płci, choć istnieją konkretne czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się tej choroby u danej jednostki.

Ze względu na to, że objawy tej grzybicy są bardzo łatwe do zauważenia, łupież to wstydliwa choroba skóry. Aby wiedzieć, w jaki sposób sobie z nią radzić, przede wszystkim należy poznać jej przyczynę.

Co powoduje łupież?

Łupież to przewlekła choroba skóry głowy, która posiada tendencje do nawracania. Choć pierwsze objawy tej grzybicy mogą wyglądać niewinnie, zlekceważenie ich oraz niepodjęcie odpowiedniego leczenia może mieć bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowia, a także skóry głowy i kondycji włosów. Dokładna przyczyna pojawiania się tej choroby nie jest całkowicie poznana, jednak na jej obecność składa się kilka pośrednich czynników:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • zmiana składu sebum;
  • zaburzenie równowagi mikrobiomu;
  • uszkodzenie warstwy naskórka.

Do powstawania łupieżu w dużym stopniu przyczynia się również grzyb Malassezia furfur.

Grzyb Malassezia – dlaczego wywołuje łupież?

Drożdżaki z gatunku Malassezia to niezbędny element mikrobiomu naszej skóry głowy. Oznacza to, że ich obecność jest niezbędna do zachowania równowagi i zdrowia naszej skóry. Jeśli jednak w wyniku jednego z powyższych czynników grzyby Malassezia zaczną namnażać się w zbyt dużych ilościach, równowaga mikrobiomu zostaje zaburzona. Grzyby Malassezia do rozwoju potrzebują przede wszystkim odpowiednich warunków tłuszczowych, stąd jeśli Twoja skóra głowy nadmiernie się przetłuszcza, zawarte w sebum trójglicerydy stanowią dla drożdżaków idealną pożywkę. Uwalniane w tym procesie kwasy tłuszczowe zaczynają podrażniać skórę, czego efektem są łuszczące płatki znane jako łupież.

Co na wypadanie włosów przy łupieżu?

Choć pierwsze objawy łupieżu mogą wyglądać bardzo niewinnie i często nie są aż tak łatwe do zauważenia, zbagatelizowanie tego problemu może przyczynić się do wystąpienia poważniejszych problemów skórnych. Nieleczony łupież suchy, który zwykle ma postać niewielkich białawych płatków, może przekształcić się w jego zaawansowaną formę, jaką jest łupież tłusty. 

Z kolei łupież tłusty objawia się nie tylko obecnością stanu zapalnego, ale i bardzo silnym przetłuszczaniem skóry głowy oraz żółtymi, tłustymi i przylegającymi do skóry głowy strupami. Jeśli nie zostanie podjęte jego leczenie, może on doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry oraz wypadania włosów.

Co na wypadanie włosów warto stosować przy łupieżu? Osoby, które zmagają się z łupieżem, powinny zwracać szczególną uwagę na kosmetyki pielęgnacyjne do włosów, po jakie sięgają. Przede wszystkim należy unikać produktów, które w składzie zawierają substancje wysuszające i drażniące, jak alkohol etylowy, SLS-y, sztuczne barwniki czy konserwanty. W takim razie co na wypadanie włosów sprawdzi się najlepiej? Szampon przeciwłupieżowy wzbogacony aktywnymi substancjami o działaniu przeciwgrzybiczym, a także przeciwzapalnym i nawilżającym skórę głowy. Świetnym wyborem będzie również szampon przeciwłupieżowy o działaniu wzmacniającym włosy.