niedziela, grudzień 22, 2024
wtorek, 24 sierpień 2021 12:21

Szczotkowanie ciała – Na czym polega i jak wykonać?

szczotkowanie ciała szczotkowanie ciała pixabay

Istnieje wiele form masażu ciała; masaż klasyczny, relaksujący, leczniczy, gorącymi kamieniami itp. Jednak coraz większą popularnością, cieszą się również te mniej znane formy.

 

Jedną z nich jest szczotkowanie ciała, które połączone jest z peelingiem skóry. Taki zabieg to połączenie masażu z rytuałem pielęgnacyjnym. Na czym dokładnie polega i jak wykonać szczotkowanie ciała?

Szczotkowanie ciała popularnym zabiegiem

Szczotkowanie ciała to metoda pielęgnacji wywodząca się z Azji. Polega na wykonaniu masażu ciała za pomocą odpowiedniej szczotki. Masaż wykonuje się na sucho, stosując odpowiednie ruchy. Z czasem technika ta zyskała tak dużą popularność, że jest obecnie stosowana nie tylko w gabinetach masażu, ale również w domowym zaciszu.

Wykonanie prostego zabiegu pielęgnacyjnego nie wymaga dużo szczegółowej wiedzy ani umiejętności. Warto jednak, zanim zabierzemy się za samodzielne wykonanie jakiegokolwiek masażu, podszkolić się trochę w tym temacie. Można w tym zakresie zainwestować w kurs masażu, poszukać informacji w Internecie lub skorzystać z konsultacji ze specjalistą.

Wybór odpowiedniej szczotki

Na początek należy zabrać się za wybór odpowiedniej szczotki. Na szczęście, w Internecie można znaleźć wiele produktów dedykowanych szczotkowaniu ciała. Najważniejsze jednak, aby zwrócić uwagę na jej włosie. Powinno być ono naturalne np. szczotka z tampico (włókna z Agawy). Taka szczotka nie podrażni ciała i świetnie sprawdzi się w swojej roli.

Istnieją szczotki zarówno z długą rączką jak i bez. Lepszym wyborem będzie ta bez rączki, ponieważ lepiej dopasowuje się do dłoni, co powoduje, że będziemy mieć większą kontrolę, nad wykonywanymi ruchami.

Masaż przy pomocy szczotki

Kiedy już wybierzemy odpowiednią szczotkę, możemy przystąpić do samego masażu co warto zrobić z partnerem. Najlepiej, aby osoba masowana położyła się wygodnie na brzuchu.

Następnie na początku delikatnymi długimi porywistymi ruchami masujemy ciało. Najlepiej zacząć od stóp i kierować się powoli przez nogi ku tułowiowi. Zawsze kierujemy się w kierunku serca, a nie na odwrót. Na początku ruchy powinny być delikatne i subtelne, tak aby ciało oswoiło się ze szczotką. Z czasem powoli zwiększamy intensywność i nacisk. Lepiej jest trzymać szczotkę pod kątem 45 stopni niż prostopadle.

Jeśli masowana osoba leży na plecach, to w momencie masażu brzucha powinniśmy zachować szczególną ostrożność, a ruchy powinny być delikatniejsze niż w przypadku masażu nóg. To samo tyczy się masażu klaty i dekoltu.

Jeśli chodzi o szczotkowanie rąk, to najpierw zabieramy się za dłonie i podobnie jak w przypadku nóg, kierujemy się ku górze. Delikatnymi płynnymi ruchami przechodzimy od dłoni, przez przedramię aż do ramienia.

Bardzo ważne, aby pamiętać, że zabieg szczotkowania ciała zawsze wykonujemy na sucho. Nie należy używać żadnych kosmetyków, balsamów ani olejków. Można jedynie użyć kosmetyków zapachowych, aby zadbać o klimat i wykorzystać olejki np. aplikując kilka kropel do świeczki.

masaż przy pomocy szczotki

masaż przy pomocy szczotki

Zalety szczotkowania ciała

Wygładzenie skóry

Szczotkowanie ciała to połączenie masażu z peelingiem, dlatego jego największą zaletą jest uzyskanie ultra gładkiej skóry. Odpowiednio wykonany pozwala na usunięcie martwego naskórka, co sprawia, że skóra staje się jędrna i promienna. Ważne, aby nacisk podczas masażu nie był zbyt mocy, gdyż zamiast tego możemy spowodować podrażnienia skóry.

Ujędrnienie ciała

Odpowiednio wykonany masaż nie tylko wygładzi skórę, ale również sprawi, że stanie się ona dużo jędrniejsza. Jest to niewątpliwie jedna z metod na zmniejszenie problemów z cellulitem, który jest powodem do kompleksów wielu kobiet. Jeśli połączymy szczotkowanie ciała z innymi zabiegami np. aplikując krem nawilżający (koniecznie po masażu, a nie w trakcie) na pewno zwiększy to jego efektywność.

Pozbycie się wrastających włosków

Wiele osób narzeka na problem z wrastającymi włoskami, w szczególności na nogach. Jest to szczególnie uciążliwe, gdyż żadna depilacja nie przynosi skutecznych efektów. Regularne szczotkowanie, może pomóc w pozbyciu się tego problemu, gdyż dokładnie pomaga usunąć

złuszczoną skórę, bez zapychana jej np. peelingiem. Dzięki temu włoski przestają wrastać w głąb naskórka.

Inne zalety szczotkowania

Do najczęstszych zalet zalicza się również poprawę kolorytu skóry, zmniejszenie obrzęków, relaks czy stymulacje układu odpornościowego. Ponadto szczotkowania pozwala na usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni skóry, zapobiega powstawaniu rozstępów i pobudza krążenie. Szczególnie poleca się ten zabieg osobą z suchą, bladą i słabo odżywioną skórą.

Zdjęcie autorstwa Markus Spiske z Pexels

zalety szczotkowania

Przeciwskazania do wykonania masażu

Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania szczotkowania. Najczęstsze z nich to:

1. Podrażnienie skóry

2. Stany zapalne skóry

3. Wszelkie choroby skórne (w tym i trądzik)

4. Obecność ran/ siniaków

5. Tendencja do pękania naczynek krwionośnych

6. Obecność znamion i pieprzyków

Ponadto warto poczekać z zabiegiem, jeśli borykamy się z infekcją wirusową, bakteryjną czy grzybiczą. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do szczotkowania najlepiej skonsultować się ze specjalistą z zakresu dermatologii.

Kiedy widać pierwsze efekty szczotkowania?

Aby osiągnąć zamierzone efekty i cieszyć się piękną i gładką skórą bez problemów, musimy nastawić się na regularność wykonania zabiegu. Owszem już po jednorazowej kuracji widać rezultaty, jednak długotrwałe stosowanie zabiegu sprawi, że będą one znacznie bardziej satysfakcjonujące.

Samo szczotkowanie nie powinno trwać długo. Wystarczy 10 min 3 razy w tygodniu, aby zachować rytm i obserwować cudowne efekty, jakie daje szczotkowanie ciała.