czwartek, listopad 21, 2024
czwartek, 29 kwiecień 2021 09:25

Jak prawidłowo dobrać elementy zestawu hydroforowego i na co należy zwrócić uwagę?

Hydrofory do wody Hydrofory do wody pixabay

Wybór zestawu hydroforowego jest bardzo ważny, ale często może nastręczać wielu problemów. Niestety błędne decyzje mogą skutkować koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów, a zbytnia oszczędność nie jest wskazana. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam informacje, z którymi koniecznie powinniście się zapoznać, zanim wybierzecie hydrofor.

 

Hydrofory do wody – czym są?

Pojemność, jakość, zastosowanie – przy wyborze hydroforów do wody powinniście na te parametry zwrócić uwagę. Sam hydrofor do wody jest urządzeniem, które stabilizuje ciśnienie w instalacji wodociągowej i ogranicza pracę pompy. Często poprzez słowo hydrofor rozumie się całe zestawy hydroforowe, które złożone są z pompy, wyłącznika ciśnieniowego i zaworów, a także zbiornika. Zasada ich pracy skupia się na poprawie wydajności, czyli zwiększeniu przepływu wody w instalacji wodociągowej. Tutaj musicie wiedzieć, że hydrofory mają szerokie spektrum zastosowania i są niezbędne wszędzie tam, gdzie woda czerpana jest z indywidualnych ujęć, a więc można je wykorzystywać w domach, czy ogrodach, gdzie nie występuje podłączenie do wodociągów. Oczywiście mogą być także stosowane nie tylko na użytek prywatny, ale również sprawdzają się w zakładach przemysłowych czy gospodarstwach rolnych. Pewnie wielu z Was zastanawia się, co jest najważniejsze przy wyborze hydroforów. Dość ważna jest pojemność zbiornika.

Jak dobrać pojemność zbiornika?

Zbiorniki hydroforowe mogą mieć bardzo różną pojemność. Należy ją dobierać do zapotrzebowania, a w przypadku domów jednorodzinnych bierze się pod uwagę ilość mieszkańców w gospodarstwie domowym. Jeżeli w danym domu jednorodzinnym mieszkają dwie osoby, to najlepszym wyborem wydaje się hydrofor o pojemności nie mniejszej niż 100 litrów. Z kolei w przypadku 5-osobowej rodziny sprawdzi się zbiornik o pojemności 150 litrów. Ale pamiętajcie też, że zbiornik musi pasować do instalacji wodociągowej, a więc duży zbiornik zwyczajnie nie sprawdzi się, jeżeli Wasza instalacja jest mała, gdyż nadal nie zwiększy ciśnienia w rurach. Z kolei jeżeli dysponujecie dość dużym terenem i możecie pozwolić sobie na duży zbiornik, to komfort korzystania z urządzeń sanitarnych będzie większy, a przy tym żywotność pompy także będzie dłuższa. Wynika to z faktu, że pompa będzie uruchamiana rzadziej.

Hydrofor a pompa – co należy wiedzieć?

Pamiętajcie, że wydajność pompy w zestawie hydroforowym musi być wyższa niż spodziewany pobór wody. A więc wielkość zbiornika trzeba dostosować także do mocy i wydajności pompy. Jeżeli pompa jest słaba i mało wydajna, to wtedy konieczne jest zastosowanie większego zbiornika, gdyż w innym przypadku pompa bardzo szybko się zużyje. Hydrofory do wody mogą współpracować z dwoma rodzajami pomp, a więc zasysającymi, które lokuje się obok zbiornika oraz oczywiście głębinowymi, które montowane są w studniach.

Jaki kształt zbiornika hydroforowego wybrać?  

Hydrofory do wody

Hydrofory do wody

Hydrofory dostępne są w wersji pionowej, jak i poziomej. Tutaj trzeba pamiętać, że sam hydrofor należy dobrać do miejsca, w którym będzie umieszczony. To samo dotyczy gabarytu zbiornika. Duże modele o sporej pojemności najczęściej umieszcza się w podpiwniczonych częściach budynku. Pamiętajcie, że wersję pionową czy poziomą musicie dobierać pod kątem zarówno kubatury, jak i wysokości ścian czy szerokości pomieszczenia. Dodatkowo hydrofory różnią się od siebie jakością materiału i solidnością wykonania. Niewątpliwie tutaj ważna jest jakość membrany, znajdującej się wewnątrz zbiornika. Membrana, inaczej przepona, ma stały kontakt z wodą, dlatego tak ważna jest jej jakość oraz możliwość jej ewentualnej wymiany. Jeżeli dodatkowo chcecie zabezpieczyć pompy i zawory przed zapychaniem się i zapewnić dłuższą żywotność całego zestawu hydroforowego, to warto byście zastanowili się nad zaopatrzeniem go w specjalne filtry.

Montaż zestawów hydroforowych można wykonać samodzielnie, ale praca wymaga umiejętności. Zdecydowanie lepiej powierzyć go specjalistom. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że zostanie przeprowadzony właściwie. Dodatkowo zwróćcie uwagę, czy producent oferuje długoletnią gwarancję. Najlepiej wybrać urządzenia, które taką gwarancję posiadają.