Każdy stanik posiada nieco inny fason, odmienną konstrukcję i określony kształt misek, dlatego warto szczególną uwagę poświęcić jego trafnemu doborowi.
Idealny stanik do małego biustu
Małe piersi najlepiej wyglądają w biustonoszu, który kończy się fiszbinami na środku. Taka konstrukcja zbiera i wypycha biust do przodu, dzięki czemu wydaje się większy. Polecane są również fasony z miseczką 1/2, która doskonale eksponuje i podnosi małe piersi. Klasyczny push-up nie zawsze jest dobrym wyborem, ponieważ może nieco spłaszczać biust. Wkładka z silikonu lub gąbki nie powinna być też noszona zbyt często, gdyż przyczynia się do deformacji piersi i tworzy nieestetyczne wgłębienia w dolnych partiach. Mały biust dużo zyskuje przy okrągłym, dość śmiałym dekolcie. Optycznie może go powiększyć koronka lub falbanka, a także wzór w szerokie paski poziome. Lepiej natomiast unikać gładkich i przylegających do ciała bluzek, które podkreślają niewielki rozmiar piersi.
dopasowanie biustonosza
Najlepszy biustonosz dla dużych piersi
Duże piersi są stosunkowo ciężkie, dlatego ważne jest ich dobre podtrzymanie. Przystosowany do nich biustonosz powinien mieć odpowiednio ścisły obwód, a także w całości obejmować miseczki. Do szczególnie polecanych fasonów należy full-cup, czyli stanik mocno zabudowany i zakrywający całą pierś. W przypadku dużego biustu spore znaczenie ma to, aby biustonosz był porządnie uszyty. Aby nieco optycznie zmniejszyć piersi, warto nosić ubrania z golfem, dekoltem w kształcie litery V oraz rękawami 3/4. Z dużym biustem dobrze komponują się żakiety, a także bluzki z pionowymi stebnowaniami. Lepiej natomiast zrezygnować z kieszeni i falbanek w okolicach piersi, stawiając zamiast tego na średniej wielkości wzory i desenie.
Optymalny stanik dla piersi szeroko lub blisko osadzonych
Dla szeroko rozstawionych piersi najlepszy będzie stanik push-up, w którym fiszbiny kończą się stosunkowo nisko na mostku. W ten sposób zabierają biust spod pachy, dzięki czemu jest on przesuwany ku środkowi. W przypadku piersi blisko osadzonych, lepszym rozwiązaniem będzie biustonosz z niewielkim dostępem między miseczkami oraz nisko kończącymi się fiszbinami z przodu. W ten sposób uniknąć da się wbijania się elementów stanika w biust, a tym samym zyskać większą wygodę użytkowania. Ramiączka w obu przypadkach mogą mieć różną szerokość. Ich celem nie jest dźwiganie piersi, przez co nawet przy dość obfitym biuście można wybrać model z cienkimi ramiączkami. Miska nigdy nie może być za mała, a fiszbiny powinny dobrze usztywniać stanik i podtrzymywać piersi. Biustonosz może być wycięty mocno od góry, ale boki zawsze musi mieć zabudowane w sposób umożliwiający objęcie całej piersi.
Stanik push-up
Dobór właściwego biustonosza
Przed wybraniem stanika, należy na wydechu zmierzyć obwód tuż pod biustem i odjąć 5-10 cm. Przymierzając biustonosz, warto najpierw zapiąć obwód na najluźniejszą haftkę i przechylić się do przodu celem lepszego wsunięcia się piersi do miseczek. Po założeniu ramiączek należy lewą dłoń włożyć za prawą pierś na plecy, a następnie ruchem wygarniającym ułożyć ją w miseczce spod pachy oraz powtórzyć czynność z lewą piersią. Fason stanika powinien odpowiednio modelować biust, dlatego fiszbina boczna musi zawsze wskazywać środek pachy. Jeżeli górna krawędź miseczki zbyt mocno wpija się w ciało, lepiej sięgnąć po większy rozmiar. Warto wybrać fason, w którym szczelina między piersiami jest widoczna i nie przylegają one do siebie zbyt mocno. Stanik to jednak nie wszystko, ponieważ kondycja biustu zależy także od udanej pielęgnacji. Pomocny może się okazać krem Ovashape, który opisany został na tej stronie: https://polski-blog-medyczny.pl/ovashape/. Środek Ovashape nie tylko korzystnie wpływa na piersi, ale też powiększa ich rozmiar.