czwartek, listopad 21, 2024
wtorek, 05 styczeń 2021 08:00

Własna sauna – jak podejść do tematu?

ręcznik 140x70 ręcznik 140x70

Domowa sauna nie jest luksusem zarezerwowanym wyłącznie dla najbogatszych ludzi. Wbrew pozorom zakup tego typu wyposażenia nie jest związany z ogromnymi kosztami i nie wymaga posiadania sporej, dodatkowej przestrzeni w mieszaniu lub wokół domu.

Na własną saunę może pozwolić sobie niemal każdy, komu zależy na korzystaniu z jej dobroczynnych właściwości. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na własną saunę? Czy ręcznik 140x70 jest wystarczający do korzystania z jej dobroci?

 

O czym warto wiedzieć przed zakupem własnej sauny?

Jest kilka czynników, które należy uwzględnić, decydując się na montaż własnej sauny. A mianowicie:

  • Miejsce na saunę – wielu sauny kojarzą się z dużymi pomieszczeniami, jakie znajdują się w obiektach publicznie dostępnych. Tymczasem prywatna sauna może być niewielkich rozmiarów i można ją zlokalizować nawet we wnętrzu nieco obszerniejszej łazienki, w mieszkaniu w bloku lub w starej kamienicy. Instalacja sauny w łazience jest na tyle korzystnym rozwiązaniem, że po wyjściu z niej, można od razu wziąć zimny prysznic. Osoby posiadające dom, mogą postawić na wybudowanie sauny w ogrodzie. W takiej sytuacji należy pamiętać o dostosowaniu prysznica, pod którym będzie można ochłodzić rozgrzany w saunie organizm.
  • Instalacja sauny – nowoczesne sauny domowe posiadają w swoim wyposażeniu ogrzewanie elektryczne. W związku z tym, przed montażem sauny należy zadbać o przeciągnięcie instalacji elektrycznej, do której zostanie ona podpięta. Do prawidłowego działania sauny niezbędna jest również instalacja wodno-kanalizacyjna oraz system wentylacyjny, którego zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru pary wodnej na zewnątrz budynku. To bardzo istotne, szczególnie wtedy, gdy sauna instalowana jest we wnętrzu domu lub mieszkania, w łazience.
  • Koszty związane z budową sauny – ostateczny koszy budowy sauny jest zależny od konkretnego jej modelu, zwłaszcza od jej wielkości oraz wydajności energetycznej, jak również od jej wyposażenia. Proste konstrukcje saun do zastosowań domowych kosztują w granicach 4-5 tysięcy złotych, a więc nie jest to koszt przekraczający zdolności finansowe osoby o średnich zarobkach. Oczywiście bardziej zaawansowane modele wiążą się z o wiele wyższymi kosztami.

Dlaczego watro inwestować we własną saunę?

Domowa sauna to doskonały sposób na relaks po męczącym dniu pełnym codziennych obowiązków. Sauna to również idealny sposób na wzmocnienie naturalnej odporności, hartowanie swojego organizmu oraz odświeżenie swojego ciała. Najlepszą porą roku na zabiegi w saunie jest okres jesienno-zimowy, gdy na dworze robi się chłodno i niesprzyjająca aura zniechęca do podejmowania jakichkolwiek form aktywności. Dzięki saunie można rozgrzać organizm oraz w ten sposób oczyścić go z kumulujących się w nim toksyn. Zimowe sesje w saunie nie tylko odprężą ciało, ale również w korzystny sposób wpłyną na ogólną kondycję. Jest to bardzo ważne w naszej strefie klimatycznej, gdy niewielka ilość światła słonecznego i krótki dzień sprawiają, że organizm potrzebuje dodatkowego zastrzyku energii. Sesja w saunie zakończona chłodnym prysznicem ożywi ciało i umysł.

Ręcznik 140x70, klepsydra, termometr do sauny – jakie akcesoria warto mieć?

Do niezbędnych akcesoriów sauny zaliczane są:

  • Ręcznik 140x70 – a nawet dwa takie ręczniki. Jeden przyda się po to, aby na nim usiąść, drugi natomiast do wytarcia się po wzięciu chłodnego prysznica.
  • Termometr, higrometr do sauny – termometr pomaga kontrolować temperaturę wewnątrz sauny, natomiast higrometr służy do mierzenia wilgoci i umożliwia sprawdzenie, czy jest ona na odpowiednim poziomie.
  • Klepsydra – służy ona przede wszystkim do bezpiecznego sanowania. Sesja powinna trwać nie dłużej niż 15 minut i właśnie taką skalę mają tego typu urządzenia.
  • Zagłówek do sauny – zwiększa on wygodę sanowania. Nie ma nic lepszego, jak komfortowe oparcie głowy, gdy organizm zmaga się z wysoką temperaturą otoczenia.