niedziela, grudzień 22, 2024
poniedziałek, 28 grudzień 2020 16:41

Dla kogo dom typu stodoła - wady i zalety

projekty domów typu stodoła projekty domów typu stodoła

Coraz większa ilość osób zmęczona jest wielkomiejskim ruchem, gwarem i hałasem, przez co exodus z miast na wieś jest zdecydowanie zauważalny.

Naturalnym tego następstwem jest zwiększenie popularności prostych domów, które są nie tylko energooszczędne, ale także eleganckie i designerskie. Dom typu stodoła jest idealnym przykładem właśnie takiego budownictwa. Jakie są wady i zalety domów typu stodoła i dlaczego obecnie tak często buduje się domy tego typu?

Dom typu stodoła, czyli prostota, elegancja i stylowy design

Stodoła kojarzy nam się głównie z budynkiem gospodarskim do przechowywania siana i sprzętu rolniczego, dlatego też dom określany tym mianem, w pierwszym momencie wywołuje dość mieszane uczucia. Dlaczego zatem buduje się coraz więcej domów typu stodoła? Z odpowiedzią przychodzi puenta, stara jak świat – proste rozwiązania bywają najlepsze. Domy typu stodoła oprócz eleganckiej prostoty cechują się także bardzo wysoką energooszczędnością, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne. Sekretem energooszczędności jest prostota, ponieważ domy typu stodoła projektowane są zazwyczaj z prostym dachem dwuspadowym, a cały budynek mieści się na planie prostokąta. Dzięki temu jego ogrzewanie nie zużywa dużych pokładów energii, co z rozwiązaniami takimi jak fotowoltaika, czy pompa ciepła, zapewnia minimalne koszty ogrzewania. Współczesne stodoły są na ogół pozbawione lurkan, jaskółek, wcięć w bryle domu, czy wykuszy, ponieważ kwintesencją domu typu stodoła jest prostota, która zapewnia niskie koszty utrzymania i ogrzewania. Co prawda możliwe jest rozbudowanie takiej stodoły, jednakże koszt budowy takiego domu od razu ulega zwiększeniu. Co więcej, domy typu stodoła bardzo często budowane są jako domy pasywne, co w połączeniu z fotowoltaiką daje dom, który nie generuje kosztów.

Dlaczego domy typu stodoła są coraz bardziej popularne?

Jeszcze kilka lat temu domy typu stodoła nie były często wybierane przez inwestorów, ponieważ uważano je za zbyt ekstrawaganckie i nietypowe. Wszystko zmieniło się jednak, kiedy coraz popularniejsze zaczęły być style aranżacji wnętrz oparte na minimalizmie, takie jak styl industrialny, czy loftowy. Dom typu stodoła doskonale wpisuje się w nurt minimalizmu i eleganckiej prostoty, dlatego też projekty takich domów zaczęły sprzedawać się coraz częściej. Dziś projekty domów typu stodoła sprzedają się w bardzo dużych ilościach, ponieważ inwestor budujący się na wsi, lub w terenie podmiejskim chce, aby jego dom wyróżniał się pięknym designem i wyjątkową funkcjonalnością. Jeżeli poszukujesz projektów domu typu stodoła, to bardzo ciekawe i oryginalne projekty znajdziesz na projekty domów stodoła.

Zalety i wady stodoły

 Każdy dom ma swoje mocne i słabsze strony, dlatego nie inaczej jest z domem typu stodoła. Warto jednak podkreślić, że domy te wyróżniają się zaskakująco dużą ilością zalet, co zdecydowanie wpływa na ich popularność. Najczęściej wymienianymi zaletami domów typu stodoła są:

  • energooszczędność,
  • prosty, estetyczny i elegancki design,
  • połączenie tradycyjnego wzornictwa z nowoczesnym wykończeniem,
  • prosta w budowie bryła domu,
  • nieskomplikowany projekt, pozwalający minimalizować koszty budowy i maksymalnie zwiększyć jej tempo,
  • możliwość dowolnego rozmieszczenia pomieszczeń, na co pozwala prostokątna bryła budynku,
  • dom można wybudować jako dom pasywny, ze względu na jego prostą bryłę. 

Jak widać, domy typu stodoła posiadają wiele zalet, które są dziś szczególnie pożądane. W nowoczesnym budownictwie odchodzi się obecnie od wszystkiego co energożerne, gdyż ekologiczne trendy zaczynają bardzo mocno wpływać na to, w jaki sposób buduje się dziś domy. Dom typu stodoła, bardzo często budowany jest w taki sposób, by na południowej ścianie umieścić maksymalne oszklenie, przez które wpadać będzie duża ilość światła i ciepła. Dzięki temu dom jest energooszczędny i nie generuje dużych kosztów.

Oczywiście nie da się ukryć, że tego typu domy posiadają także wady. Jedną z wad może być eklektyczny charakter całej bryły, który zdecydowanie nie pozwoli na poddasza z lukarnami, ponieważ kwintesencją domu typy stodoła jest jego prosta bryła.

Jaki jest koszt budowy nowoczesnej stodoły?

Ze względu na prostokątną bryłę domu oraz dwuspadowy dach, budowa domu tego typu nie generuje wysokich kosztów. Wiadomo, że jest to także zależne od konkretnego projektu i jego skali, jednakże brak skomplikowanych elementów konstrukcyjnych, takich jak lukarny, czy załamania skosy  bryły budynku minimalizują koszty budowy. Co więcej, prostota i minimalizm sprawia, że wykonanie elewacji także nie pochłania dużych środków finansowych. Budując dom typu stodoła dobrze jest zainwestować w ekologiczne rozwiązania, takie jak fotowoltaika, czy pompy ciepła, ponieważ zielona energia w dużym stopniu zmniejsza i tak już niskie koszty ogrzewania.

Reasumując, dom typu stodoła jest obecnie niezwykle popularny, ze względu na szereg zalet, które posiada. Warto zaznaczyć, że budowa tak energooszczędnego domu jest inwestycją, która z biegiem lat zwraca się z nadwyżką.