1. Deficyt kaloryczny
Kluczową kwestię w walce z dodatkowymi kilogramami jest świadomość tego ile kalorii potrzebuje nasz organizm. Swoje zapotrzebowanie możemy policzyć używając wzoru: obecna waga x 24 (u mężczyzn) lub 22 (u kobiet) x 1.2-1.7 (poziom aktywności fizycznej)
Dla przykładu mężczyzna ważący 80 kilogramów i wykonujący 3 razy w tygodniu trening siłowy będzie liczył swoje zapotrzebowanie ze wzoru 80 x 24 x 1.4 co da mu wynik 2688 kcal. Oznacza to, że przyjmując taką ilość kalorii każdego dnia ani nie schudnie ani też nie przytyje. Chcąc zredukować poziom tkanki tłuszczowej powinniśmy więc odjąć od naszego wyniku odpowiednią ilość kalorii.
Jaka ilość będzie zatem odpowiednia?
Przy dużej ilości tkanki tłuszczowej możemy przyjąć deficyt około 1000 kcal. W następnych etapach redukcji możemy stopniowo zmniejszać tą ilość do 800-700 a potem nawet do 500-300 kcal.
2. Post przerywany
Bardzo pomocną metodą w walce z tkanką tłuszczową jest zastosowanie postu przerywanego. Polega on na podzieleniu swojego dnia na część, w której będziemy przyjmować kalorie (czytaj jeść) oraz w której nie będziemy tego robić (czytaj pić wodę / herbatę lub kawę bez cukru). Najczęściej spotykany jest podział 16/8 czyli 16 godzin postu i 8 godzin z przyjmowaniem kalorii. Może to wydawać się być niewykonalne jednak w praktyce wcale tak nie jest. W razie potrzeby można oczywiście zastosować post 14/10 czy też 12/12.
3. Catering dietetyczny
Jeśli nie chcemy liczyć kalorii przygotowując posiłki możemy zlecić to firmie dostarczającej catering. Wystarczy, że przy rozpoczynaniu współpracy podamy nasze obecne zapotrzebowanie a firma dostarczy nam zbilansowane posiłki o odpowiedniej kaloryce. Więcej na temat wyboru odpowiedniej dla siebie diety można przeczytać pod adresem https://heroes-diet.pl/dieta-pudelkowa/piaseczno
4. Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna pomoże nam spalić dodatkowe kalorie a także przyśpieszyć nasz metabolizm. W dodatku dzięki systematycznym wizytom na siłowni bądź ćwiczeniom w domu możemy zarówno zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej ale również i rozwinąć masę mięśniową dzięki czemu nasza sylwetka zmieni się nie do poznania.
5. Regeneracja
To, że sen jest ważny wie chyba każdy. Niestety ale mało kto stosuję tę zasadę w swoim codziennym życiu. Jak się okazuje odpowiednia ilość snu ma również wpływ na naszą sylwetkę. Zbyt mała ilość snu w ciągu doby spowalnia nasz metabolizm co ma bezpośredni wpływ na tempo zrzucania tkanki tłuszczowej. Dodatkowo nie wysypiając się nie ma sił na wykonywanie treningów lub innych zaplanowanych aktywności. Brak snu wpływa również negatywnie na nasze samopoczucie. Odpowiednia ilość snu jaką powinniśmy dostarczyć naszemu organizmowi w ciągu doby oscyluje w granicach 7-8 godzin. Niestety ale "odsypianie" "czy spanie na zapas" w weekendy nie przyniesie nam takich samych rezultatów jak regularny długi sen.