Co i jak jeść, pracując na home office?
Pracując zdalnie, łatwo zaniedbać właściwe odżywianie się. Z jednej strony ciągłe przebywanie w domu sprzyja zbyt częstemu jedzeniu, z drugiej natomiast w wirze obowiązków można czasem zapomnieć o regularnych posiłkach. Obie te sytuacje wpływają negatywnie na zdrowie pracowników. Niektórzy pracodawcy, chcąc wesprzeć swoich podwładnych w tej nowej dla nich sytuacji i pomóc im zadbać o dietę, proponują ciekawe benefity pozapłacowe. Przykładem jest karta lunchowa umożliwiająca zamawianie posiłków przez internet, co stanowi wygodne i bezpieczne rozwiązanie w dobie pandemii. Wiele wciąż zależy jednak od samych pracowników – ciągłe zamawianie pizzy czy innych fast foodów nie pomoże im w zachowaniu zdrowia. Bez względu na to, czy korzysta się z karty lunchowej, czy gotuje się samemu, trzeba pamiętać o podstawowych regułach odpowiedniego żywienia.
Dobre odżywianie opiera się na kilku istotnych zasad. Osoby, które chcą zachować zdrowie i prawidłową wagę, powinny zadbać o odpowiednie proporcje składników odżywczych w swoich posiłkach. Podczas całego dnia należy spożywać w przybliżeniu:
- 50–65% węglowodanów (czyli od 3 do 5 g węglowodanów na kilogram masy ciała danej osoby),
- 20–30% białka (1–2 g na kilogram masy ciała),
- 15–25% tłuszczów (1–1,5 g na kilogram masy ciała).
Trzeba również pamiętać, że zbilansowana dieta obejmuje 4–5 posiłków dziennie, które należy jeść regularnie co 3–4 godziny. Nie należy spożywać ich przy biurku, przy którym wypełnia się obowiązki zawodowe. W ten sposób łatwiej o kontrolowanie ilości spożywanych kalorii.
Pracując w trybie home office, trzeba również zadbać o spożywanie zdrowych produktów. Poleca się jedzenie węglowodanów złożonych (np. pełnoziarnistego pieczywa, brązowego ryżu i grubych kasz), zdrowych tłuszczów (np. awokado, jajek, orzechów, tłustych ryb, oliwy z oliwek, siemienia lnianego) i pełnowartościowego białka (np. mięsa, nabiału lub roślin strączkowych). Ważne jest także spożywanie porcji świeżych warzyw i owoców – należy jeść ich około 400 g dziennie. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie nawadnianie i każdego dnia pić minimum 2 l wody.
Jak wybrać zdrowe przekąski?
Aby zachować zdrowie i ładną sylwetkę, podczas pracy zdalnej warto zrezygnować z podjadania między posiłkami. Czasami bywa to jednak trudne. W takiej sytuacji, zamiast sięgać po czipsy, ciastka czy słone paluszki, lepiej przygotować zdrowe i pełnowartościowe przekąski. Sprawdzonym pomysłem jest np. pokrojony w słupki seler lub marchewka z dodatkiem hummusu. Miłośników słodkości mogą z kolei nasycić daktyle z miodem lub masłem orzechowym. Ciekawą, a przy tym smaczną i zdrową przekąską są też różnego typu koktajle – można przygotować je wedle własnych preferencji z ulubionych warzyw lub owoców.