czwartek, listopad 21, 2024
środa, 09 grudzień 2020 17:26

Cewnik należy pielęgnować. Czyli jak dochodzi do zakażenia cewnika moczowego i jak temu zapobiegać

pielęgnacja cewnika moczowego pielęgnacja cewnika moczowego

Cewnik jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia w każdym szpitalu, lecznicy, czy domu opieki.

 

Ten niepozorny przedmiot jest niezwykle istotny, ponieważ pozwala na odprowadzanie moczu, gdy pacjent nie jest w stanie podnieść się z łóżka. Warto jednakże podkreślić, że sam układ moczowy jest niezwykle podatny na wszelkiego rodzaju infekcje, dlatego też właściwa pielęgnacja cewnika urologicznego jest niezwykle ważna. Dlaczego należy dokładnie oczyszczać cewnik i w jaki sposób to robić?

W jaki sposób działa układ moczowy i dlaczego cewnik jest tak ważny w prawidłowym jego funkcjonowaniu?

Układ moczowy jest jednym z ważniejszych układów w naszym organizmie, ponieważ w moczu wyprowadzane są wszelkie toksyny i substancje, które nie mogą zalegać w ciele człowieka. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w przypadku np. uszkodzenia nerek, taki pacjent musi być poddawany dializie, ponieważ już po kilku-kilkunastu godzinach w organizmie gromadzi się taka ilość toksyn, która grozi poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Dlatego też, nerki muszą stale filtrować krew a mocz musi być regularnie odprowadzany. Cewnik urologiczny jest niezwykle istotnym przedmiotem, gdyż ma w leczeniu układu moczowego wiele różnych zastosowań. Może być on stosowany w przypadku zatrzymania moczu, a także wtedy, gdy poprzez cewnik podawane są różne lekarstwa wprost do pęcherza moczowego. Co więcej, cewnik stosuje się także po różnych operacjach chirurgicznych, czy urologicznych, kiedy pacjent przez dłuższy czas nie jest w stanie samodzielnie podnieść się z łóżka. Dlatego też cewnik pełni niezwykle istotną rolę zarówno w rekonwalescencji po operacji chirurgicznej, a także w przypadku leczenia urologicznego. Warto zaznaczyć, że cewniki urologiczne są tak powszechnym wyposażeniem szpitali, że uważa się je za artykuł pierwszej potrzeby.

Jak zbudowany jest cewnik, w jaki sposób się go zakłada i jak powinien być czyszczony?

Sama budowa cewnika jest całkowicie nieskomplikowana, gdyż jest to po prostu rurka, którą wprowadza się poprzez cewkę moczową do pęcherza moczowego w celu odprowadzenia moczu, bądź podania leków bezpośrednio do układu moczowego. Warto w tym miejscu podkreślić, że wyróżnia się kilka różnych rodzajów cewnika urologicznego, takich jak cewnik Foleya, Nelatona, Tiemanna, czy nawet cewnik zewnętrzny. Niezależnie od jego rodzaju, niezwykle istotna właściwa pielęgnacja cewnika moczowego. Jest to naprawdę ważne, gdyż źle czyszczony, czy niedezynfekowany cewnik może powodować zapalenie układu moczowego. Dlatego też należy czyścić go wyłącznie odpowiednimi środkami, takimi jak chociażby Uro-Tainer, czyli specjalistyczny preparat do odkamieniania i pielęgnacji cewnika moczowego założonego u pacjenta. Infekcja bakteryjna układu moczowego jest szczególnie niebezpieczna dla osób, które tyle co przeszły operacje i inne zabiegi związane z układem moczowym, dlatego preparaty takie jak Uro-Tainer są niezbędnym wyposażeniem każdego szpitala, lecznicy ,czy domu opieki.

Więcej o preparatach i właściwej dezynfekcji cewników urologicznych można dowiedzieć się na stronie dezynfekcja24.com.