Czym się różni tkanina od dzianiny?
Potocznie pojęcia tkaniny i dzianiny stosuje się zamiennie, ale w przemyśle włókienniczym jest to duże faux pas. Są to bowiem dwa różne materiały. Pierwszy, czyli tkanina, tworzony jest z dwóch różnych nitek: osnowy i wątku. Tka się je prostopadle do siebie, dzięki czemu materiał jest bardzo sztywny, zachowuje swoją formę. Drugi rodzaj materiału to dzianina. Powstaje on z jednej nitki, którą dzieje się poprzez tworzenie oczek (tak samo, jak dzierga się na drutach). Dzięki temu dzianina jest ciągliwa i łatwo się odkształca.
Rodzaje włókien
Podejmując decyzję o szyciu, trzeba także zastanowić się, z jakimi włóknami chcemy pracować. Do wyboru są trzy: naturalne, sztuczne i syntetyczne. Najprzyjemniejsze w noszeniu są oczywiście pierwsze, czyli w całości naturalne np. len, bawełna. Do sztucznych zaliczamy zaś te, które powstają z naturalnych surowców, ale produkowane są w sposób sztuczny np. wiskoza, modal. Materiały syntetyczne są w całości wyprodukowane z surowców stworzonych przez człowieka, niewystępujących w naturze np. poliester, poliamid.
Do szycia można użyć każdego rodzaju włókien, jednak trzeba liczyć się z tym, że otrzymane ubrania będą w różnym stopniu wygodne. Odradza się szycie w całości z materiałów syntetycznych, bo ze względu na swoje właściwości są nieprzyjemne dla skóry. Mogą uczulać.
Z jakich materiałów dobrze się szyje?
Tak naprawdę rodzaj materiałów dobieramy nie ze względu na to, jak się z nim pracuje, lecz przede wszystkim ze względu na to, co chcemy uszyć. Prosty podział wygląda jak poniżej.
-
Bluzki i topy – są to ubrania, które powinny być ciągliwe i oddychające, dlatego najczęściej szyjemy je z dzianin bawełnianych lub wiskozowych. Dla uzyskania ciekawszego efektu można je łączyć również z tkaninami.
-
Koszule – zwykle szyje się je z bawełny (zwłaszcza męskie), ale te bardziej eleganckie powstają z jedwabiu, satyny lub mieszanek różnych materiałów (np. bawełna z domieszką poliestru).
-
Spodnie – zależnie od stylu, jaki chcemy osiągnąć, możemy użyć różnych materiałów. Najpopularniejszy i najbardziej tradycyjny jest oczywiście jeans. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy ma domieszkę elastanu (zalecane są ok 2%). Do eleganckich i letnich spodni można użyć np. wiskozy.
-
Sukienki – do sukienek wykorzystuje się zarówno bawełnę (sportowe i miejskie stylizacje), jak i tkaniny wełniane (eleganckie i wieczorowe sukienki). Wybór jest duży i zależy od efektu, jakiego oczekujemy.
Gdzie kupować materiały?
Materiały najlepiej kupować prosto od producentów, zwłaszcza od polskich. Polecamy np. hurtownię dzianin Kastella.pl. W ten sposób możesz liczyć nie tylko na wysoką jakość, ale także na fachową obsługę i pomoc w wyborze.