czwartek, listopad 21, 2024
poniedziałek, 17 sierpień 2020 09:36

Konsultacja psychologiczna bez tajemnic

W ostatnich kilku latach konsultacja psychologiczna zaczyna być traktowana jak każda inna. Znacząco zwiększył się dostęp do tego rodzaju usług, jak również świadomość, że warto z nich korzystać. W praktyce często sam fakt, że ktoś nas wysłucha, daje nam pewnego rodzaju wsparcie.

Nie ma nic gorszego niż samodzielnie zmagać się z problemem. Rozmowa z terapeutą już na wstępie upewnia nas, że to z czym przychodzimy, nie czyni nas w pewnym stopniu „odmieńcami”. Zyskujemy pewność, że wiele osób zmaga się z równego rodzaju problemami, a zadaniem psychologa jest pomóc nam z nich wyjść.

Kiedy warto szukać pomocy psychologa?
Jak znaleźć psychologa?
Ile kosztuje konsultacja psychologiczna?
Podsumowanie

Kiedy warto szukać pomocy psychologa?

Tu odpowiedź wydaje się dość prosta. Jeśli tylko czujemy, że w naszym życiu coś jest nie tak, że nie dajemy sobie z czymś rady, a lektura książek czy leki bez recepty nie załatwiają problemu. To sygnał, że warto szukać fachowej pomocy. Gabinet psychologiczny to miejsce, do którego przychodzimy z problemem. Często sami nie potrafimy go zdefiniować. To rola psychologa, podobnie jak nauczenie nas jak z nim walczyć. Bardzo dużą rolę w terapii odgrywa czas. Nie spodziewajmy się natychmiastowych rezultatów. Nierzadko potrzeba 2-3 spotkań, aby dokładnie określić, z czym się zmagamy. Lista przypadłości, z którymi zgłaszają się pacjenci gabinetów psychologicznych jest długa. Obejmuje m.in. leczenie depresji, zaburzeń lękowych, fobii społecznych, potrzeby perfekcjonizmu, zaburzeń odżywiania, problemów z niskim poczuciem własnej wartości czy w końcu szeroko pojętych relacji z innymi w tym z małżonkiem.
Jak widać na przykładzie powyższej listy, problemy mogą być bardzo różnej natury. Bywa, że występują w parach, lub występowanie jednego przekłada się na pozostałe sfery życia.

Jak znaleźć psychologa?

Ponieważ konsultacja psychologiczna należy do usług dość specyficznych, nie każdy może chcieć szukać kogoś z tzw. polecenia wśród rodziny czy znajomych. Wówczas lepiej zdać się na źródło, którym jest wyszukiwarka Google. Wpisując frazy typu gabinet psychologiczny poznań lub gabinet psychologiczny w poznaniu uzyskamy zapewne długą listę wyników gabinetów, klinik, szpitali, w których tego typu konsultacja jest możliwa. Dobrze jest poświęcić nieco czasu na przejrzenie wyników, poszukanie opinii na temat wybranych gabinetów i psychologów.
Kierujmy się nie tylko ceną, ale dobrym dojazdem, gdyż czeka nas zapewne więcej niż 1 wizyta.

Ile kosztuje konsultacja psychologiczna?

To jedno z pytań, które z pewnością nurtuje wiele osób. Warto w tym miejscu podkreślić, iż konsultacja psychologiczna rządzi się nieco odmiennymi prawami niż klasyczna wizyta u lekarza np. internisty. Koszt jednorazowej wizyty to jedno, a czas trwania terapii do druga kwestia. O ile jednorazowa konsultacja to wydatek ok. 120-150 zł za 50-60 min o tyle nie wiadomo, ile spotkań będzie nam potrzebnych. Zazwyczaj niezbędne jest kilka, a bywa, że kilkanaście spotkań. Konsultację psychologiczną można porównać w pewnym stopniu do rehabilitacji. Do uzyskania pełnego efektu i powrotu do sprawności zazwyczaj nie wystarczą 1-2 wizyty. Nie można też jej przerwać w połowie, gdyż wówczas nasze problemy szybką wrócą.

Podsumowanie

Reasumując, z konsultacji psychologicznej z całą pewnością warto korzystać. Nie ma w tym nic nietypowego ani wstydliwego. Rynek usług w tym zakresie rozwinął się na tyle, że każdy znajdzie ofertę dopasowaną do swoich potrzeb. Osobom z Poznania i okolic konsultacje oferuje m.in. Kliniki LMC. https://klinika-lmc.pl/uslugi/konsultacja-psychologiczna